Нутриционистката советува што е најдобро да се јаде за време на божиќниот пост. Божикниот пост започна вчера, 28 ноември, а ќе заврши на Бадник – 6 јануари, кога исто така трпезата е посна, во пресрет на Божик, 7 јануари.

Во постот се воздржува од храна од животинско потекло, освен риба во одредени денови, но неговата суштина и целосно значење е всушност во воздржувањето од лоши дела, мисли и зборови. Целта на постот е да ја нахрани душата, а не само телото.

За разлика од Велигден, Божиќниот пост не е толку ригорозен. Маслото и виното најчесто се дозволени речиси во сите денови, освен среда и петок, кои се пости „на вода“, додека рибата е дозволена во сабота и недела, односно онака како што е одредено според календарот и благословот од отецот.

Нутриционистите советуваат да внимавате на внесувањето на печива, тестенини и компири, тоест на она што е карактеристично за посното мени.

Се препорачува да се јаде што повеќе мешунки, овошје, зеленчук и свежа риба (во сабота и недела), а киноата е најважна житарка.

Нутриционистката Милка Раичевиќ за ТВ Курир изјави дека не сме ни свесни колку благодети може да ни донесе постот.

„Кога ќе се претставите во верата, хармонијата со умот, телото, душата, кога ќе ја разберете благодатта на чистењето со намирници кои лесно се варат, кои ќе дадат некоја нова свежина и кои самите ќе ги одложат болестите и на тој начин ќе препознаат сè што не е добро за вашето тело.

Додуша оваа недела е малку потешка за оние кои штотуку почнуваат да постат. Тешка е и последната недела, но постот не е гладување, туку служи за да знаете која храна треба да се консумира“, започна нутриционистот, па се осврна на одредена намирница:

„Значи, први треба да бидат житарките, има цел спектар. Треба да џвакате, во мир, треба да јадете житарки од цело зрно (интегрални), а не мусли купени во продавница. Ако навистина сакате да се исчистите, тогаш треба да почитувате сè. Разбудете се наутро, отворете го прозорецот, молете се“, рече таа на крајот.