Внимателно прочитајте го овој текст. Германскиот доктор дава одлични совети за исхрана и како да се заштитиме од рак.

За да се заштитиме од појава на канецогени заболувања, исхраната што ја препорачуваат онколозите е многу контролирана. Постојат некои намирници кои се погодни за нашето тело и кои треба често да се јадат за да го сочувате здравјето, но има и такви кои се наоѓаат на црната листа.

Добро прочитајте ги и запамтете ги ови совети на германскиот доктор Антони Бергам кој работи во клиничкиот центар во Хамбург.

Тој советува да јадеме колку можеме повеќе храна богата со влакна, а црвено месо да не јадеме повеќе од двапати седмично.

Според неговите зборови, прекумерната консумација на говетско и свинско го зголемува ризикот од рак на дебело црево, а тоа е и научно докажано.

Покрај тоа, поврзаноста на ракот со претераната консумација на шеќерот е исто така тесно поврзана. Од напитоци советува консумирање на вода и незасладени чаеви. Соковите кои се преполни со шеќер се особено лоши за здравјето.

Последниот оброк треба да биде најдоцна до 18 часот, а првиот дури после 10 часот наутро.

Треба да се пие чај од ѓумбир и доста вода. Јаткастите плодови се на списокот од најмоќните намирници кои го чуваат здравјето. Многу се масни, но имаат добар сооднос на омега-3 и омега-6 масни киселини, а исто така, богати се со протеини.

Морските плодови се одозволени во неограничени количини. Маслото од алги е одлично за спречување на воспаленија во телото.

Зачинетата храна е забранета, бидејќи има голем број негативни ефекти врз организмот. Доколку сакате зачинета храна, определете се за билките кои им даваат специфичен вкус на јадењата.

“Принцип за здрава исхрана е неопходен, особено во ова модерно време, кога заболувањата од рак се многу чести. Со своите навики му помагаме на организмот да биде што подобра форма, но исто така можеме и целосно да го уништиме. Сè е до нас – тврди Антони.

Рафинираните производи преполни со вештачки ароми, добиваат едно големо НЕ од страна на овој онколог. “Секој онколог ќе ви го каже истото: Овие производи заобиколувајте ги во широк лак” – вели тој.

Доколку имате голема потреба за шеќер, најдобро би било да посегнете по некое овошје – заклучува докторот.