Ви претстои некој важен настан, свадба, летен одмор на море, па сакате брзо да влезете во топ форма? Оваа диета може да биде совршено решение за вас.

Затоа, пред да одлучите да се исцрпите од глад обидувајќи се да се ослободите од вишокот маснотии во толку кратко време, подобро дајте и шанса на оваа диета, која за само 4 дена ќе ве ослободи од 4 килограми, а ефикасноста е загарантирана според нутриционистите кои ја осмислиле истата.

Откако ќе завршите со диетата “Последна шанса”, од вас зависи дали ќе се вратите на вашата стара исхрана и однесување или ќе изберете поздрав пат.

Првиот ден се нарекува течен ден и тој е дизајниран да го обезбеди вашиот дигестивен тракт со доволно течности, без додавање сол. На овој начин ќе го спречите задржувањето на водата во организмот.

Имајте на ум дека ќе бидете ограничени на максимум 1000 калории на ден во следните 3 дена.

Сепак, ова не треба да ве вознемирува, бидејќи менито е дизајнирано да му обезбеди на организмот доволно храна богата со протеини и минерали, многу малку шеќер и сол, што исто така значи дека нема да бидете гладни.

Корисни совети:

  1. Следете го четиридневниот план и ќе имате резултати.
  2. Исто така е важно да ја измерите вашата тежина пред и потоа, за да можете да го следите вашето слабеење.
  3. Треба да го следите планот за јадење, но ако сакате, може и да замените некоја храна.
  4. Сите течности што ги консумирате за време на диетата не треба да содржат шеќер и алкохол.
  5. Брзо одење или која било друга лесна форма на вежбање ќе ви помогне да ја зголемите ефикасноста на вашата диета.

Ден 1:

Појадок – напиток од јагоди направен со една рака спанаќ, рендан ѓумбир, млеко.

Ручек и вечера – супа од морков и магдонос. Две порции.

Состојки: половина главица кромид, 250 г моркови, 1 чешне лук, сечкан магдонос, ловоров лист по желба.

Подготовка: испржете го кромидот на малку масло. Додадете ги морковите и динстајте ги на тивок оган. Додадете ја водата и магдоносот. На самиот крај, додадете ловоров лист.

Ден 2:

Појадок – чаша јогурт со 150 г сок од бобинки. По желба додадете лажичка мед. Можете исто така да додадете неколку семки од сончоглед.

Ручек – зелена салата, во комбинација со печени црвени пиперки, зачинета со неколку домати и краставица. Вклучете скуша или друга риба.

Вечера – 150 г шпагети, со 125 г мелено говедско месо и 150 г сос од домати.

Ден 3:

Појадок – тост со пире од банана во комбинација со обезмастено млеко.

Ручек – 75 г исечено сирење моцарела, 150 г домат во комбинација со ситно сечкани листови од босилек. Послужете со ‘ржан леб и две помали агруми.

Вечера – околу 130 г лосос на скара, со варен компир, зачинет со лажица путер.

Ден 4:

Појадок – Јајца со печурки издинстани со маслиново масло. Една банана.

Ручек – 300 г супа од зеленчук и парче двопек. Јаболко.

Вечера – пилешки гради без кожа печени во рерна. Незачинета салата.