Десерт во чаша: Домашен овошен јогурт со пудинг, јогурт и овошје

Фото и рецепт: Нермина Јордамовиќ

Треба да го пробате, има мазен, пријатен и освежителен вкус.

Потребни состојки:

1 пудинг од ванила
500 мл вода
7 лажици шеќер
500 мл јогурт
овошје по желба

Постапка:

Сварете еден пудинг од ванила со половина литар вода и 7 лажици шеќер. Оставете го на страна за целосно да излади.

Потоа во изладениот пудинг додадете половина литар јогурт и со миксер добро изматете за да се соединат состојките. Јас правев двојна мера.

Потоа додадете овошје по желба (малини, вишни, јагоди, боровинки или други бобинки..)

Може да се користи и замрзнато овошје. Кој сака може половина од смесата да ја измикса со овошје, а во останатиот дел да додадете цели парчиња овошје.

Фото и рецепт: Нермина Јордамовиќ

Претходна статијаЧај за јакнење на организмот и заштита од коронавирусот кој го практикуваат Кинезите
Следна статијаОревовача со најдобар вкус, здрав и одличен ликер за јакнење на одбранбениот систем