Магдоносот е исклучително делотворен како средство кое поттикнува излачување на штетни материи од организмот, а поволно влијае врз циркулацијата, а исто така, помага при случаи на тегоби со срцето.

Сокот од магдонос и лимоб го намалува холестеролот во крвта. Овој сок треба да се пие секој ден по 100 мл.

Потребни состојки:

1 ½ литар вода

3 китки магдонос

1 кг лимон

1 кесичка сода бикарбона

Постапка:

1.Водата ставете ја да зоврие и оставете да излади (или користете дестилирана вода)

2.Магдоносот измијте го. Користете ги сите делови освен коренот.

3.исечкајте го магдоност на покрупни делови.

4. Лимонот истријте го со сода бикарбона и малку вода, па потоа добро исплакнете го со врела вода.

5.Лимонот исечете го на тркалца.

6. Во изладената вода ставете ги лимонот и магдоносот.

7.Складирајте и чувајте на ладно место, 24 часа повремено промешувајќи.

8. Следниот ден, по изминатите 24 часа, целата смеса измиксајте ја во блендер, до изедначување.