Лушпите од јајце за повеќето луѓе претставуваат ѓубре кое не може за ништо друго да послужи, освен да се фрли во отпад.

Меѓутоа, заговорниците за живот во склад со природата велат дека лушпите одјајца можат да бидат многу корисно средство.

Не ги фрлајте лушпите од јајце. Искористете ги за правење на овој еликсир, а особено ако станува збор за домашни јајца.

Излупете ја внатрешната опна од лушпата па ставете ја кратко во зовриена вода за да се дезинфицира. Исушените лушпи истолчете ги во прав.

Две лажички од овој прав помешајте ги со:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

-две лажички исчистени и смелени семки од тиква,
-две лажици павлака и
-две лажици мед.

Сето добро промешајте го.

Употреба: по една мала лажичка трипати дневно, помеѓу оброци.

„Ова е одлично средство за јакнење на имунитетот, заштита од кариес и против алергии“- тврди познатата украинска докторка- натуропат Јелена Свитка.