Д-р Александра Крстин, специјалист по физикална терапија открива тест кој помага да дознаете дали имате ишијас/проблем со ‘рбетот и како да го излечите. Доколку чувствувате б олка со различен интезитет во грбот, седалниот предел и по должина на ногата и придружени симптоми како пецкање, трнење или парестезија најверојатно сте заболеле од ишијас.

Д-р Александра Кристин вели: „Сам по себе не мора да значи дека станува збор за ишијас, може да биде проблемот и нешто друго. Ишијасот најчесто е резултат на дискус хернија помеѓу 3 и 4 слабински прешлен.

Млекото со лук е ефикасен лек за нервни болки и ишијас. Можете да ги намалите б олките со консумирање на овој напиток во текот на извесен период. Рецептот за негово приготвување можете да го прочитате на крајот од текстот.

Ишијас е болест која главно ги погодува постарите лица. Самото име потекнува од ишијадичниот нерв кој предизвикува б олка од половина кон горниот дел од ногата и кој често е под влијание на бројни болести. Главната причина за ишијас не лежи во ногата, туку во ‘рбетниот мозок.

‘Рбетниот мозок е составен од прешлени во чиј центар е дискот. Кај човек чиј ‘рбет е здрав, тој се движи заедно со ‘рбетот, односно никогаш не паѓа од својот „утикач“ – диск.

Кај луѓе постари од 45 години (особено жени) и кај сите лица над 60 години, овој диск е често „стегнат“, што предизвикува бројни симптоми во делот од телото што е под зафатениот прешлен.

Ишијасот е дефиниран како пролапс на ногата што се јавува откако дискот е вовлечен кон внатрешноста на телото на местото помеѓу лумбалниот и сакралниот прешлен. Ишијас е збир на знаци и симптоми на повреда на дискот во ‘рбетниот мозок.

Ишијас обично се јавува по подигнување на тешки предмети или прекумерно свиткување во областа на ‘рбетот. Се манифестира со карактеристична б олка што започнува од карлицата, а потоа полека се спушта сè до стапалата.

Ишијас е состојба која може успешно да се лекува и превенира. Иако во повеќето случаи е поврзана со одреден физички напор или бременост, треба да се има предвид дека многу тумори лоцирани во стомакот можат да доведат до притисок врз ‘рбетниот мозок, па затоа се препорачува пациентите со сомневање за присуство на тумор и постојано чувство на б олка во грбот и ногата да извршат дополнителен преглед.

Ишијас – б олка во нозете – симптоми

Првиот и основен симптом на ишијас е б олка. Б олката не е симетрична, се јавува само на едната нога, а пациентот кој стра-да од ишијас ја опишува б олката како континуирана, силна, а околината забележува дека пациентот често ја потпира раката на пределот над коленото на зафатената нога.

Б олката е најинтензивна во областа на горниот дел од ногата, но често се шири во околните региони – пациентот често се жали на б олка во пре-поните, над зад-никот, а исто така б олката се спушта надолжно по нозете. Секое ненадејно движење доведува до зголемена б олка, додека одморот и спиењето на страна ги ублажуваат симптомите на ишијас.

Многу е важно да се утврди дали б олката се спуштила до палецот – ова лесно може да се забележи при набљудување на одењето на лице со ишијас – поради зафатеност на палецот, пациентот се потпира на петата.

Екстремно ретко кај помлади луѓе, а во поголем број случаи кај постарите лица, може да се појават проблеми со мочниот меур. Поради притисок врз нервите што го ревитализираат мочниот меур, може да има нарушување на празнење и полнење, инконтиненција обично во текот на ноќта. Во овие случаи, потребна е брза интервенција за да се спречи трајно губење на функцијата на уринарниот тракт.

Ишијас во бременост

Во текот на последните неколку месеци од бременоста, фетусот врши голем притисок врз задниот ѕид и ‘рбетниот корен во ‘рбетниот мозок. Во моментот кога фетусот ќе ја притисне областа на ‘рбетот помеѓу лумбалниот прешлен, жената почнува да чувствува б олка што се шири на бутот – ова е знак дека се појавил ишијас.

Ишијасот во бременоста е претежно безопас-на состојба, бидејќи б олката многу брзо се повлекува по раѓањето. Поради близначка бременост или состојба кога фетусот е исклучително голем, притисокот и б олката може значително да се зголемат.

Иако ишијасот често се јавува кај бремени жени,  болката обично не се спушта до прстите, а со одмор и ненадејно движење, б олката може целосно да се надмине. За време на породувањето, поради спуштање на фетусот во породилниот канал, б олката може да се зголеми, но веднаш по породувањето целосно исчезнува.

Третман на ишијас

Првично, најважно е да се ослободите од постојаната б олка. Кај луѓето со ишијас, бројни аналгетици се корисни и ако лицето е еластично и има здрав метаболизам уште побрзо се надминува состојбата. Сепак, лековите нема да доведат до трајно закрепнување.

Чајот од камилица ја ублажува б олката со смирување на нервите и овозможува полесно движење на пациентите, како и намалено чувство на б олка при несакани, ненадејни движења.

Многу експерти ги споменуваат и одличните својства на лутата пиперка (капсаицинот има аналгетски ефект, со кој е богата лутата пиперка), потоа чајот од кантарион, тинктурата на лукот и нането од кои можете да подготвите мевлем кој се нанесува на болното подрачје.

Спиењето на удобен кревет на страна може да ги ублажи симптомите. Избегнувајте премногу високо поставени перници и меки душеци.

Вежби за ишијас

Физијатрите советуваат да се избегнуваат какво било носење товар и препорачуваат корекција на одењето – да се оди со крената глава за да се подобри ефектот на физиолошките кривини на ‘рбетниот мозок.

На постарите лица, особено на жените, им се препорачува да избегнуваат каква било физичка работа, најмногу поради кршливоста на коските, што доведува до целосен колапс на централниот диск.

Вежбите за истегнување може да бидат од голема корист бидејќи помагаат во смирување на воспалението, а со самото тоа, и за ублажување на б олката. Секако, на почетокот нема да биде лесно, па затоа вежбите се изведуваат полека, со зголемување на истегнувањето при издишување.

Легнете на рамна површина, свиткајте ја ногата во која чувствувате б олка и лесно повлечете ја кон рамето. Кога ќе го почувствувате истегнувањето, обидете се да ја задржите ногата во таа положба 30 секунди. Исправете ја ногата, одморете се малку и повторете ја оваа вежба уште двапати.

„Мојата баба има 100 години и секој ден вежба“

Повторно, во лежечка позиција, свиткајте ги нозете во колената и полека повлечете ги кон градите, без да го одвојувајте зад-никот од подот. Прекрстете ги нозете, фатете ја со рацете здравата нога и повлечете ја.

Задржете ги нозете во оваа положба уште 30 секунди, пуштете ги и вратете се во првобитната положба. Повторете ја оваа вежба, исто така, уште двапати. Со изведување на овие вежби за истегнување, ја стимулирате циркулацијата на кр-вта, со што се елиминира стагнацијата во мускулите, а со самото тоа се забрзува лекувањето.

Д-р Александра Крстин, специјалист по физикална терапија открива тест кој помага да дознаете дали имате ишијас и како да го излечите. Доколку чувствувате б олка со различен интезитет во грбот, седалниот предел и по должина на ногата и придружени симптоми како пецкање, трнење или парестезија најверојатно сте заболеле од ишијас.

Ишијасот не е дијагноза, тоа е термин кој ги означува симптомите. За сигурно докажување на ишијасот потребен е подетален преглед како невролошки и физијатриски преглед, рентгенско снимање, магнетна резонанца и лабораториски испитување.

Со овие испитувања ќе се воочи од каде точно потекнува б олката, нивото на оште-теност на нервот. Исто така, се одредува дали повредата е настаната механички, дегенеративно или воспалителен проблем.

Д-р Александра Кристин вели: ,,Сам по себе не мора да значи дека станува збор за ишијас, може да биде проблемот и нешто друго. Ишијасот најчесто е резултат на дискус хернија помеѓу 3 и 4 слабински прешлен.

Б олката може да се јави и при состојба на синдромот пириформис. Пириформис е мускул сместен во седалната регија и при негова слабост или оште-тување може да нанесе директен притисок на ишијадичниот нерв.”

Лазаровиот тест е тест кој ја одредува состојбата на ишијас. Пациентот лежи на грб, а лекарот ја подигнува испружената (зафатената) нога од подлогата. Нормално, ногата се подигнува безболно до 90 степени, а се чувствува само напнатост на потколеницата.

При состојба на ишијас, б олката се јавува пред да се подигне ногата до 90 степени и тестот е позитивен во овој случај.

Лук во топло млеко – чудо од лек за астма, пневмонија, импотенција, срце, артритис, несоница, б олки во грб

Постојат многу природни препарати кои помагаат за различни здравствени состојби.  Овој лек има широк спектар на делување, а неговите лековити својства успешно помагаат за елиминирање на повеќе болести.

Потребни состојки: 500 мл млеко, 10 чешниња лук, 2-3 мали лажици шеќер или мед, 250 мл вода

Постапка: Измешајте ги млекото и водата во едно тенџере. Ставете го и излупениот и исечкан лук, па ставете на оган, на умерена температура. Полека нека се готви додека да испари половина од течноста. Потоа процедете и додајте шеќер или мед, за подобрување на вкусот. Најдобро е да се пие додека е топло.

Астма – Симптомите од астма значително ќе се ублажат доколку покрај овој напиток, секоја вечер изедете и три чешниња лук. Користете помали чешниња кои можете цели да ги проголтате за да ја одбегнете миризбата. Но многу ќе помогне ако и само го консумирате овој пијалак трипати дневно.

Пневмонија – напитокот се покажал многу успешен во лекувањето на пневмонија: трипати дневно, пред јадење.

Срцеви проблеми – овој напиток го намалува лошиот холестерол, спречува згрутчување на кр-вта и го подобрува циркулаторниот систем. Користете млеко со ниска масленост за да биде лекот поефикасен.

Лекување жолтица – Млекото со лук многу успешно ги елиминира токсините од организмот бидејќи ги активира ензимот на црниот дроб. За детоксикација на црниот дроб е потребен сулфур, а лукот е одличен извор на оваа материја.

Покрај тоа, содржи алицин и селен, го подобрува производството на жолчката и ги намалува мастите. Особено се препорачува за лекување на замастен црн. За лекување на жолтица треба да се консумира трипати дневно, 4-5 дена редовно.

Артритис – млекото со лук ако се консумира на дневна основа – значително ќе се намалат симптомите на артритис, вклучително воспалението и б олката, лумбоишијалгија и други б олки во грбот.

Несоница – поради своите смирувачки ефекти, овој напиток овозможува мирен и квалитетн сон.

Кашлица – Во млекото од лук додајте едно лажиче куркума во прав и ќе добиете одличен антибиотски напиток. Лукот има антибактериски ефекти, а со додавање на мед, добивате комплетен пијалак за ослободување од кашлицата.

Туберкулоза на белите дробови – Користете 1 кг лук, 250 мл млеко и 1 литар вода. Сварете ги сите состојки на умерена температура додека да испари течноста и остане само една четвртина. Консумирајте го овој лек трипати дневно.

Холестерол – холестеролот успешно се намалува доколку се пие трипати дневно во текот на една седмица. Ефекти: се намалува нивото на лошиот, а се зголемува нивото на добриот холестерол.

Дигестија – Кога станува збор за зајакнување на имунолошкиот систем и одржување на дигестивното здравје, лукот е еден од најефикасните намирници бидејќи поседува моќни антисептички својства.

Исто така, многу е корисен за лимфата, за елиминирање на на то-ксичниот отпад од телото. Лукот го поттикнува лачењето на дигестивните сокови и помага при цревни болести (дијареа).

Ишијас – Млекото со лук е ефикасен лек за нервни болки и ишијас. Можете да ги намалите б олките со консумирање на овој напиток во текот на извесен период. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска