Во светот меѓу елитните кругови многу брзо се рашири еден таен рецепт од многу едноставни состојки кој има голема, речиси неверојатна мож да го подмладува организмот.

Со редовно консумирање доаѓа до рестартирање на организмот, клетките се ревитализираат, па многу очигледно доаѓа до позитивни промени на кожата, косата, видот и општото здравје.

Го нарекуваат еликсир на младоста и особено е популарен меѓу жените, но неретко го консумираат и мажи, бидејќи тајната на оваа смеса првенствено се состои во неговата моќ за прочистување на црниот дроб, зајакнување и прочистување на крвните садови, а со самото тоа телото довива на снага и моќ.

Сигурно сте забележале дека постојат жени кои изгледаат 10, 15 и повеќе години помлади, без да подлежат да скапи естетски третмани. Па така, една од таквите младолики убавици се осмели и ја откри тајната на својот еликсир на младоста.

Таа тврди дека после неговото користење видот и се подобрил од -3 до -1, кожата и станала помазна и поеластична и тоа на целото тело, а косата и се згуснала. И она што е најинтересно – косата престанала да и побелува.

Потребни состојки:

100 мл ленено масло

2 лимони (непрскани)

1 главица лук

1 тегла мед

Постапка:

Лимоните ако се купечки прво добро истријте ги со сода бикарбона и убаво измијте ги.

Лукот исчистете го, едниот лимон излупете го, а вториот оставете го со кора, па сето заедно сомелете го на машина за мелење месо или во силен блендер кој може да меле.

Смелената смеса постепено измешајте ја со медот, додадете масло и повторно убаво измешајте за да се соединат сите состојки и да се изедначат.

Смесата се чува во фрижидер во затворена стаклена тегла.

Се консумира трипати дневно, по една супена лажица половина час пред јадење.

КАКО ФУНКЦИОНИРА ОВАА СМЕСА?

Лененото семе претставува растителен хормон, ленот содржи линолна (омега – 6), олеинска (омега – 9) и палматинска масна киселина, а во најголем дел се содржи алфалиноленска киселина (омега – 3) со што, лененото масло всушност е најбогатиот растителен извор на омега 3 масни киселини (двојно повеќе од рибиното масло).

Лененото масло исто така е најбогатиот растителен извор на лигнани, многу важни антиоксиданти, што во комбинација со лимонот претставува многу моќен чистач на црниот дроб и жолчните патишта. Чистиот и здрав црн дроб е главниот генератор на младоста.

Витаминот Ц од лимонот е совршен антиоксидант, го јакне имунитетот и крвните садови.

Лукот ги чисти артериите а медот ги исхранува крвните садови со микроелементи кои го обновуваат и подмладуваат целиот организам.