Човек кој доживеал 114 години: Тајната на долговечноста е во овие 5 намирници

Освен на своето тело, Бернард работел и на тоа, до последниот ден и мозокот да му остане во форма!

Светската здравствена организација соопшти дека просечниот животен век е 72 години. Меѓутоа, тоа ни се чини некако малку, со оглед на тоа што повеќето луѓе сакаат да живеат колку што е можно подолго.

Доколку сакате да ги поминете тие критични 70-ти, ви советуваме навремено да увидите што е она што позитивно, а што негативно влијае врз вашето здравје.

А можеби ќе ви помогне и тајната на долговечноста на еден човек кој доживеал 114 години: Бернардо Лапало е роден 1901 година, а умрел 2015 година. Тој сметал дека причината за неговата долговечност е токму здравата исхрана.

“Луѓето ме прашуваат: Што правиш што изгледаш толку младолико? А јас им одговарам: Ја знаете онаа изрека – ти си она што го јадеш?!” – вели Бернардо. Неговото секојдневно мени се состоело од свежо органски произведено овошје и зеленчук. Меѓутоа, постојат 5 вида храна за кои тој верува дека се тајната на долговечноста.

КРАЛ НА ЗАЧИНИТЕ – ЦИМЕТ

Циметот не е само вкусен и мирисен зачин. Тој е познат и по своите лековити својства. Помага во борбата против канцер, болести на срцето, како и бактериски и габични инфекции. Циметот е толку силен што може да помогне и во борбата против ХИВ вирусот.

ДАР ОД БОГ- ЧОКОЛАДОТО

Консумирањето на чоколадо може да придонесе за подобра работа на срцето. Чоколадото го намалува холестеролот, а ни помага и да се ослободиме од стресот. Доколку сакате да се опуштите и да уживате, никогаш не се откажувајте од чоколадото. Меѓутоа, златно правило во животот е во ништо да не претерувате, па ни во консумирањето на чоколадото.

ПРИРОДЕН АНТИБИОТИК – ЛУК

Лукот е познат како одличен борец против деменција, Алцхајмерова болест, срцев удар, прави детокс на телото, но исто така, спречува и разни видови на болести. Дури и светски признати лекари велат дека лукот е природен антибиотик и советуваат секојдневно да се користи во исхраната.

ЛЕК ЗА СИТЕ БОЛЕСТИ – МЕД

Пчелите ни направиле лек кој успешно опстојува преку 5000 години. Медот е познат како антисептик и антиоксидант, па како лек се користи во антибактериски цели. Медот се користи и во козметички цели.

МАСЛО НА ЖИВОТОТ- МАСЛИНОВО МАСЛО

Експертите велат дека екстра девственото маслиново масло е одлично за здравјето. Богато е со здрави масти кои го хранат нашиот мозок и помагаат во сочувување на здравото срце. Маслиновото масло спречува дијабетес тип 2, но и рак.

ДРУГИ СОВЕТИ ОД БЕРНАРД ЛАПАЛО

Бернард тврдел дека никогаш во животот не бил болен. За да остане здрав се придржувал до советите на својот татко: Ми рече да не јадам црвено месо. Никогаш не јадев брза храна, помфрит и такви работи.

Бернард пешачел секој ден, играл “дама” и решавал “пазли”. Тоа му помогнало да го одржува мозокот во кондиција до последниот ден. “Памтам работи кои татко ми ми’ ги раскажуваше уште кога имав осум години”, раскажувал Бернард.

Претходна статијаАртроза на колено – Ако имате болка, а немате оток, ова ќе ви помогне за 10 дена
Следна статијаДушко: За 3 месеци се вратив во нормала од овој лек за шеќер и триглицериди