Потребни состојки:

150 г брашно за колачи од Жито Лукс

300 г чоколадо за готвење

100 г шеќер

150 г путер

4 јајца

30 г мелени бадеми

1 кесичка ванилин шеќер

Подготовка:

Јајцата заедно со шеќерот и ванилата се матат пенесто. Се додава омекнатиот путер и 150 г од растопеното чоколадо.

Сè убаво се меша, па се додава брашното. На крај, се додаваат мелените бадеми.

Смесата се става во коцкеста тепсија подмачкана и набрашнета. Се пече во загреана рерна на 200°С, околу 25 минути.

Откако ќе се испече, се премачкува со преостанатото чоколадо. Се декорира по желба.