Потребни состојки за бисквит:

6 јајца

6 лажици шеќер

2 лажици масло

3 лажици какао

6 лажици брашно

1 прашок за печиво

Прелив:

100 мл шеќер (пола чаша)

200 мл вода (една чаша)

Крем:

750 мл млеко

2 пудинзи од ванила

1 лажица густина

10 лажици шеќер

250 г маргарин/путер

1 ванила шеќер

Глазура:

130 г чоколадо за готвење

6 лажица масло

Постапка:

1.Јајцата измиксајте ги со шеќер, додадете масло и на крај брашно измешано со какао и прашок за печиво. Смесата излејте ја во плех 26х38 см. Ставете го да се пече, а кога ќе биде готов извадете го малку да излади и прелијте го со врел прелив.

2.За прелив зовријте вода со шеќер.

3.КРЕМ: 250 мл млеко измешајте со пудинг и густин, а во остатокот додадете шечер и ставете да зоврие. Во зовриеното млеко додадете ја смесата со пудингот. Сварете густ крем. Изладете и повремено промешајте. Во изладениот крем додадете пенасто изматен путер со ванилин шеќер, миксајте подолго време, кремот да биде попенес.

Премачкајте врз бисквитот и оставете преку ноќ во фрижидер, а потоа ставете ја глазурата. Чоколадото и маслото растопете ги на пареа.