Брзи печива за сендвичи: Брзи, лесни и многу вкусно

Ако го одземете времето за стасување на квасецот и тестото, овие печива се приготвуваат навистина брзо и лесно, а се печат за само 15 минути.

Потребни состојки:

450 г брашно
250 мл вода
3 лажици путер
3 лажици шеќер
1 лажица сол
1 лажица масло
1 кесичка квасец

За премачкување:

1 лажица млеко
1 јајце
сусам за наросување

Постапка:

Loading...

Квасецот измешајте го со малку брашно и млака вода, па оставете го да стаса и да се запени.

Додадете шеќер, путер, сол и остатокот од брашното, оа изматете со миксер (со спирални продолжетоци) додека да стане еластично.

Тестото истресете го на набрашнета површина, премесете го и оставете го 2 часа да стасува.

Потоа тестото развлечете го со раце во ваљак и поделете го на 8 делови. Обликувајте ги парчињата во топки, па наредете ги во тепсија и оставете ги повторно да стасуваат околу еден час.

Изматете јајце со млеко и премачкјате ги печивата. Одозгора наросете ги со сусам и ставете ги да се печат во загреана рерна на 190 степени околу 15 минути.

domacica.com

Loading...