Одлични се за пригоди кога ви доаѓаат повеќе гости или кога треба да патувате некаде, но прекрасни се и за секој ден, сигурна сум дека често ќе ви ги бараат.

Потребни состојки:

500 г кравјо сирење

250 г путер

400 г меко брашно

½ прашок за печиво

2-3 мали лажички сол

Јајце за премачкување

Сусам за наросување

Постапка:

Во еден подлабок сад ставете 500 г кравјо сирење, омекнат путер или маргарин (250 г) исечкан на помали коцки, 400 г брашно, половина прашок за печиво и 3 мали лажички сол.

Убаво со рака измесете додека да добиете компакно, мазно тесто.

Пестото покријте го со проѕирна фолија и оставете го да одмори во фрижидер најмалку еден час.

Потоа тестото ставете го на набрашнета работна површина, наросете го со брашно и со оклагија развлечете го во кора со дебелина од околу 5 мм.

Површински засечете ја кората со тенок нож во ситни коцкички. А потоа вадете кругови со чаша.

Малку оставете ги да одморат.

Малите погачици премачкајте ги со разматено јајце и наросете ги со сусам. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 20 минути.

Деталите погледнете ги во видеото: