Брза кекс торта со ореви – без печење, мека, кремаста и лесна

Оваа брза кекс торта со ореви е целата кремаста, лесна и вкусна. Едноставно се приготвува само од неколку состојки.

Потребни состојки:

250 мл зовриена вода
300 г мелени ореви
250 г несолен путер, омекнат на собна температура
220 г шеќер во прав
250 мл млеко
2-3 лажици рум (наместо рум може и сок од портокал или 1 лажица екстракт од рум)
580 г петит кекси
ореви за наросување, половина мелени, половина сечкани

Постапка:

Loading...

Оревите попарете ги со 250 мл зовриена вода, мешајте една минута додека да се соедини, па тргнете од оган и оставете целосно да излади.

Во меѓувреме пенасто изматете го путерот. Додадете шеќер во прав и продолжете со матење додека да стане кремасто.

Во изматениот путер додадете ги целосно изладените ореви и убаво соединете. Филот поделете го на четири еднакви делови.

Бисквитите натопувајте ги во млеко со рум (или со сок од портокал) и редете во правоаголен калап, во 4 реда по 5 бисквити (20 бисквити во ред).

Преку секој ред нанесете фил. Најгоре и странично наросете мелени и сечкани ореви. Пред сечење и послужување тортата треба да отстои во фрижидер, најдобро преку ноќ. Деталите од постапката можете да ги погледнете во видеото:

Loading...