За многу кратко време ќе приготвите многу вкусен, хранлив и здрав оброк. Еве како…

Потребни состојки:

1 голем црн домат, исечен на ленти како шницли

½ филџан презла

1 супена лажица зеленчуков зачин

½ супена лажица лук во прав

2 јајца

Сол и пипер во вкус

ПОСТАПКА:

1.Загрејте ја рерната на 220 степени

2.Во широка но плитка чинија измешајте ја презлата и зачините.

3.Во друга чинија изматете ги јајцата.

4.Натопете ги шницлите од црн домат во јајцата а потоа во презлата со зачини.

5.Печете ги доматните шницли на решетката од рерната или на малку намастен плех.

6.Печете додека тие да поруменат, околу 7-10 минути, а потоа уживајте во совршениот вкус.