Home Здравје Билкарот Најдовски: Лек против настинки, грип, треска…(РЕЦЕПТ)

Билкарот Најдовски: Лек против настинки, грип, треска…(РЕЦЕПТ)

3
0

Пишува Мартин Најдовски: Лек против настинки, грип, треска…

Сè што ве интересира во врска со подробностите околу приготвувањето на лекот, можете да го прашате на неговата фан страница Лилма.

Овој лек е одличен за загревање на белите дробови, го зајакнува имунитетот, ја подобрува циркулацијата, помага во изборување со вирусите и бактериите, ја намалува телесната температура со тоа што поттикнува потење.

Потребни состојки:

400-500 мл вода
1 супена лажица ѓумбир во прав
1 супена лажица куркума во прав
½ кафена лажичка црн пипер во прав
1 кафена лажичка лут црвен пипер во прав (буковец мелен лут)
1 лажичка прополис или 30 капки прополис тинктура

Постапка:

Зовривате 2 шолји вода. Штом водата зоврие се додаваат 1 супена лажица ѓумбир во прав, 1 супена лажица куркума во прав, половина лажиче кафено црн пипер во прав и 1 кафено лажиче буковец мелен лут (лута чушка сушена па сомелена во прав).

Сето тоа се меша и се остава поклопено. После 20 мин се цеди па се пие по 1 шолја наутро, 30 минути после појадок (бидејќи е многу луто па ако се пие на празен желудник може да направи мачнина), и 1 шолја навечер, 30 мин пред вечера.
Во чајот задолжително се ставаат по 30 капки прополис тинктура (или 1 кафено лажиче прополис).

Не го препорачувам за луѓе со чир на желудник или дванаесетпалечно црево. Ако осетите мачнина во желудникот тогаш престанете, вашиот желудник не поднесува луто.

Пишува Мартин Најдовски

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here