Постои евтин и лесен начин да се спасите од пролетните алергии кои предизвикуваат кивање, солзење на очите, кашлање и многу други непријатности.

Сè што ви е потребно е да си ја наберете или купите најмоќната билка – копривата.

Таа по вкусот потсетува на спанаќ, но има петпати повеќе калциум и 6 пати повеќе витамин Ц од него.

Помага и за подобрување на квалитетот на крвта, за поголема отпорност на вируси и инфекции, за подобар имунитет, алергии, како и за проблеми со бешиката.

Превентивно доволна е една шолја чај од коприва на ден, за алергијата да стане минато, обидете се редовно да го пиете овој чај, наместо непотребно да се труете со апчиња.