Фото и рецепт: Зорка Јанчева

Потребни состојки:

2 пакувања готови кори
1 калап сирење издробен и помешан со
3 јајца

За премачкување на корите:

-масло
-газирана вода
-малку прашок за печиво

Постапка:

За секој ролат се редат по три кори, а секоја кора се пропрскува со мешавината од масло, газирана вода и прашок за печиво.

пита со сирење од готови кори (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Врз третата се става фил од сирење, па се витка во ролат. Вака се повторува постапката додека да се потрошат сите состојки.

пита со сирење од готови кори (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Ролатите со сирење се редат во намастен плех, се засекуваат и одозгора се попрскуваат уште еднаш со преливот. Се сече на парчиња со големина по ваша желба.

пита со сирење од готови кори (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Се става на печење во загреана рерна на 200 степени, околу 20-30 минути, додека да фати убава боичка.

пита со сирење од готови кори (Фото и рецепт: Зорка Јанчева)

Фото и рецепт: Зорка Јанчева