Баклава колач со мерки на чаша – готова за 30 минути

Потребни состојки:

4 јајца

2 шолји шеќер

1 шолја масло

1 шолја млеко

1 шолја гриз

1 шолја остро брашно

2 шолји мелени ореви

За шербет:

500 мл вода

2 шолји шеќер

Постапка:

Пенасто изматете ги јајцата со шеќер па додадете ги останатите состојки.

Смесата излејте во намастен и набрашнет плех и печете на 200 степени околу половина час.

Врелиот колач прелијте го со шербетот.

За шербет: зовијте ја водата со шеќерот и варете додека шеќерот целосно да се растопи.

Наросете со мелени ореви.

Се користи шолја од 200 мл.

Јас правав половина од количината па ми излезе потенка.

Претходна статијаЛидија има мултиплекс склероза со потешкотии во дишењето и голтањето – АПЕЛ ЗА ПОМОШ
Следна статијаПрироден лек за артритис и воспалени зглобови : по 10 зрнца дневно