Есенските денови и променливото време неизбежно носат вируси и настинки. Што е уште полошо, тие вируси и бактерии од лансаката година па до денес мутирале и се развиле во помоќни и поиздржливи на стандардните лекови.

Болките во синусите стануваат неподносливи, а секретот кој се спушта од горните дишни патишта, ви предизвикува кашлица.

Болестите, настинката или грипот не мора да бидат единствената причина за слуз во синусите. Различни фактори може да влијаат врз зголеменото прозиводство на слуз:

-млечни производи; кафе, соја, зачинета храна
-капки за нос
-бременост
-сезонски алергии

ОВА СЕ ПЕТ ЕДНОСТАВНИ НАЧИНИ ЗА ПРИРОДНА ЕЛИМИНАЦИЈА НА СЛУЗТА

1.ЈАБОЛКОВА КИСЕЛИНА

јаболковата киселина е една од најмоќните природни антибактериски средства. Неколку чајни лажички јаболкова киселина во текот на денот ќе ви помогне да се намали производството на слуз и за одржување на рН рамнотежата.

2.БОСИЛЕК

Инхалирањето со чај од босиле е стар и испробан рецепт на кој многумина имаме заборавено. Потребно е да се вари силен чај од босиле и да се направи инхалација, односно да се вдишува пареата. Од оваа инхалација, слузта за кратко време исчезнува.

3.ЧАЈ ОД ЃУМБИР

Ѓумбирот е природно антибактериско средство. Ѓумбирот помага да се ублажи болката во градите и грлото, овозможува сушење на слузта во организмот.

РЕЦЕПТ: Изрендајте корен од ѓумбир со средна величина, па прелијте го со две шолји зовриена вода. Оставете да отстои 10 минути, а потоа процедете. Додадете малку мед и пијте го како чај.

4.МЕД И ЛИМОН

Ова е најдобриот и најстариот рецепт против слуз во синуси. Лимонот е богат со витамин Ц кој го поттикнува и подобрува имунитетот. Витаминот Ц е едлична превенција за настинки.

5.КУРКУМА

Куркумата е неверојатен зачин. Куркуминот, биолошката активна супстанција на куркумата, нуди повеќе од 150 потенцијално терапевтски својства, вклучително анти-воспалителни, антимикробни и антиканцерогени елементи.