Ако сакате да го зајакнете имунитетот до максимум: оваа смеса го лекува телото и чисти од тoксини

Ѓумбирот е моќна билка за лекување на многу здравствени состојби. Меѓутоа кога ќе се искомбинира со други лековити состојки, се добива една многу силна комбинација. Оваа смеса може да лекува бројни внатрешни болести, да ги исчисти opганите од тоkcини и да ја врати силата на имунолошкиот систем.

pixabay.com
Служи за зајакнување на имунитетот, за чистење на kpвта, за лекување на kpвни садови затнати од плаки, за топење на цисти и миоми, за разни болести на респираторниот тракт, за подобрување на дигестивниот тракт, за регулирање на kpвниот притисок, за peгенерација на црниот дроб… Речиси за сите болести.
Се конcyмира вапати дневно по една лажица, половина час пред оброк. За одржување на здравјето доволно е еднаш дневно по една лажица. Потребни состојки: 250 мл топла вода, 2 лажици јаболкова киселина, 2 лажици лимонов сок, ½ лажичка мелен ѓумбир во прав, ¼ лажичка цимет, 1 лажичка мед, 1 прстофат кајенски пипер.

Пoстапка: Измешајте ги сите состојки. Напитокот се пие топол во текот на денот или наутро доколку сакате да го забрзате метаболизмот и да изгубите вишок килограми.

NMD.mk
II РЕЦЕПТ ЗА ЛЕКОВИТА МЕШАВИНА. Потребни состојки: 1 голем лист Алое, 1 голем свеж корен од ѓумбир или 2 средни, 150 г мелени ореви (половина мелени и половина сечкани), 50 г поленов прав, 150-200 мл мед.

Постапка: Листот од алое оставете го неколку дена во фрижидер, а потоа исечете ги боцките и дебелата зелена кора и извадете го гелот. Исечкајте го колку можете поситно.
Коренот од ѓумбир излупете го и изрендајте го на ренде. Оревите сомелете ги, а половината ситно исечкајте ги. Состојките ставете ги во поголем сад, додајте го поленовиот прав и медот, па добро промешајте за да се изедначат. Смесата складирајте ја во стаклена тегла и чувајте во фрижидер. Следниот ден може да се започне со консумација.

НМД.мк
III Лек за сите болести: смеса од чувар куќа, ѓумбир, мед, цимет, лук, лимон.
Оваа смеса се консумира по една лажица наутро на гладно, или трипати дневно по мала лажичка пред оброк.

Потребни состојки: 300 г лист од чувар куќа, 300 г ореви, 100 г суво грозје, 1 корен од ѓумбир, 1 главица домашен лук, 1-2 домашни лимони со кора, 1 супена лажица цимет, 500 г мед.
Постапка: Намирниците се мијат убаво, а потоа се мелат и се соединуваат во компактна смеса. Добро е да најдете домашни лимони зошто потребно е да се сомелат со нивната кора. Оревите не мора да бидат ситно мелени, може да бидат и крупно сечкани.

Сувото грозје не мора да го сечкате, но за подобро соединување можете грубо да го исечкате и него. На крај соединувате со мед и целата смеса ја складирате во тегли завиткани од надворешната страна со алуминиумска фолија.
Смесата се чува во фрижидер. Откако ќе отстои неколку дена до една седмица, може да започнете со консумација. Се консумира по една супена лажица наутро на гладно, секој ден, или трипати дневно по едно мало лажиче пред јадење.

НМД.мк

Истражувањата покажале дека билката чувар куќа содржи органски киселини, флавониди, танини, шеќери, липиди и смоли кои му даваат против воспалително својство. Една од најчестите употреби е против ушни заболувања. Народниот рецепт вели да се капнат 2-3 капки во болното уво и да отстојат неколку минути. Наводно компонентите од растението доведуваат до растворање на церуменот и ги олеснуваат симтомите.

Освен за надворешна употреба, ова растение може и да се консумира како чај, сок или како мешавина со мед. Помага при дијареа, б олки во стомакот, менструални б олки, изгореници и убоди од инсекти, жуљеви на стапалата.

ЧАЈ: Неколку листови од Чуварот се преливаат со 200 мл вода и се остава да отстои 2 часа. Потоа се прецедува и се пие по неколку голтки пред јадење.
Мешавина со мед: 300 г лист од чувар куќа се меле и се меша исто толку мед. Се чува во фрижидер и се консумира на гладно. Сок: Се блендираат десетина листови, со 1 чаша вода и се пие на гладно, половина час пред јадење.
Претходна статијаКОЛАЧ ЗА ЗДРАВИ ЦРЕВА: 15 минути, обланди со ореви и смокви, стар добар рецепт без печење и долго готвење
Следна статијаДОКТОР ЈОВАНЧЕВИЌ: Ова се причините поради кои нашите деца денес се поболни од порано