Симптомите на ревматизам варираат во зависност од видот на болеста. Тие се појавуваат постепено, а за време на развојот на болеста може да се појави нивно повремено отсуство, но и ненадејна и засилена манифестација.

Некои од најчестите знаци на ревматски заболувања се: вкочанетост на мускулите и зглобовите, црвенило и оток на зглобовите, де-формација на зглобот, преосетливост, б олка и топлина на зафатените области, слабост на екстремитетите, замор и исцрпеност.
Освен што предизвикуваат б олка и оток, ревматските заболувања можат да резултираат со оште-тување на зглобовите, намалена подвижност, делумна или целосна физичка неспособност и на крај инвалидност.
Познати се околу 250 видови на ревматски заболувања – од остеопороза, преку разни видови на артритис до системски заболувања на сврзното ткиво. Ревматизмот може да се одржува под контрола доколку запазите на овие работи:

Воведување на здрава и соодветна исхрана богата со свежо овошје и зеленчук, вклучување во соодветни физички активности, примена на различни методи на релаксација, отфрлање на штет-ни навики како пу-ше-ње и консумирање ал-ко-хо-лни пијалаци и користење на ефикасни природни препарати.
Посебен акцент е ставен на сузбивање на воспалителните промени кои, доколку не се третираат соодветно, исто така може да резултираат со тешка попре-ченост.  Една читателка реши да го сподели својот рецепт кој и помогнал во лекување на ревматата. Честопати одела кај лекарите кои имале искуство со ова заболување, но нејзе ништо не и помогнало.
Потоа самостојно одлучила да ги преземе работите во свои раце и го открила овој чу-десен народен лек кој и помогнал во лекување на оваа теш-ка состојба. Таа повеќе нема стра-шни б олки, може да пешачи со часови, а овој лек го препорачува на сите кои стра-даат од оваа состојба.
Потребни состојки: 1 литар дестилирана вода, 2 кг ливадски мед, 250 г сува детелина (луцерка). Подготовка: Зовријте ја водата, а потоа додајте ја детелината, поклопете го тенџерето и варете уште половина час на тивок оган. По изминатото време процедете, а откога чајот ќе се излади додајте мед во него.
Се препорачува да се консумираат по 2 супени лажици, трипати на ден после главните оброци. Чајот можете да го користите и како облога на б олните зглобови, без додаток на мед.

Прочитајте и уште еден рецепт за лекување на ревматизмот кој бил запишан во една стара книга. Случајот во книгата беше конкретно за лекување на една жена. Лекарот и дал на жената чај од лист црна рибизла, а жената станала од кревет и почнала да се движи.
Лекот се приготвува на следниот начин: Ставете 10 – 20 лисја црна рибизла во половина литар зовриена вода. Оставете да отстои 15 минути, а потоа процедете. Чајот треба да се пие без шеќер. Едноставно без ништо, незасладен.
„Додека го пијам чајот, често земам и лажичка мед под ја-зик и оставам медот да се слева кон гр-лото. И така наутро и навечер пиев од овој чај, а б олките по некое време престанаа. Со овој лек успеав да го излечам ревматизмот, проширените вени и гастритисот“, вели жената.
Потребни состојки: 1 шолја вода, 1 шолја овесна каша, 1 шолја исцеден сок од портокал, неколку коцки сечкан ананас, 1 лажичка цимет, половина шолја мелени бадеми и малку мед.

Подготовка: Ставете овесни снегулки во тенџере со вода и оставете ја да се готви неколку минути. Потоа тргнете од рингла и оставете да се излади пред да ја пренесете содржината во блендер.
Во блендерот додајте ананас, бадеми, цимет, сок од портокал и малку мед по вкус. Измешајте добро, додавајќи малку вода додека да ја добиете посакуваната густина. Конcyмирајте секојдневно, а после првото пиење ќе почувствувате подобрување. Остатокот од сокот може да го чувате во фрижидер и да го испиете во наредните 2 дена.