1 ЛАЖИЦА КОЊАК И КИМ: Најдобриот лек за воспалено грло и крајници, делува за 4 часа

Во зависност од тоа дали воспаленото грло е предизвикано од вирусна или бактериска инфекција, може да се лекува самостојно или со помош на лекар и употреба на антибиотици.

Првиот симптом на вирусна или бактериска инфекција е б олно грло, а во зависност од тоа што ја предизвикува оваа непријатна појава – може да трае кратко или да не изма-чува неколку дена и да се претвори во здравствен проблем за кој мора да побараме лекарска помош.
Б олката во грлото обично се манифестира п ечење во грлото, отеж-нато голтање, кашлање, а понекогаш и треска. Фарингеалната слузокожа обично е црвена и отечена при воспаление.
Проблемите со крајници ги зафаќаат сите возрасни групи, но најчесто децата помеѓу 3-6 години бидејќи нивниот имунолошки систем сè уште не е развиен. Инциденцата на тонзилитис е поголема кај децата кои посетуваат градинка или училиште поради полесниот меѓусебен пренос на инфекции.
Главната улога на крајниците е токму да ги фаќаат микроорганизмите кои влегуваат во дишните патишта и на тој начин да ги заштитат долните дишни патишта од инфекција. При воспаление, крајниците стануваат зголемени, отечени, често светло црвени, а понекогаш може да се забележат и жолто-бели г нојни наслаги.
Тонзилитисот обично се јавува како резултат на продолжен фарингитис и започнува со силна б олка во грлото, треска и теш-котии при голтање. Во теш-ки случаи, може да се појави отеж-нато ди-шење и промена на гласот.
Доколку го користите следниов зачин ќе му направите голема ycлуга на вашето тело. Семето од ким има идеален хемиски состав. Содржи протеини, јаглехидрати, заситени и незаситени масни киселини, ниацин, фолна киселина, калциум, железо, бета каротен и многу други високо нутритивни состојки.
Благодарение на неговиот состав, кимot ја враќа рамнотежата во сите системи, а неговото дејство не е ограничено на одделни орга-ни, туку го опфаќа целиот организам преку имунолошкиот систем. За кимот, а особено за црниот ким, често се вели дека ги лекува сите болести.

Списокот на болести на кои кимот може позитивно да влијае е навистина долг. Сепак, треба да се напомене дека се спроведени повеќе од 200 студии во различни институти и универзитети, што сугерираат на позитивен ефект на кимот во следните заболувања и е научно докажан.
Црниот ким се користи во лекувањето на мултипла склероза, ревматоиден артритис, псоријаза, астма, висок холестерол, висок кр-вен притисок, бактериски и вирусни инфекции, акни, главоболка, воспалени синуси, бубрежно камче, инфективна мононуклеоза и уште многу други патолошки состојби.

Потребни состојки: 80 г семе од ким, 250 мл вода, 1 лажица коњак. За овој лек, кој е пренесуван од колено на колено се верува дека помага за само 4 часа, а постапката на подготвување изгледа вака:
Во тенџере ставете го семето од ким и прелијте со 200 мл вода. Вклучете ја ринглата на средна температура и гответе 15 минути со повремено мешање. За време на готвењето ќе забележите дека ќе добиете густа и малку растеглива смеса, која по малку наликува на талог од кафе.
Процедете ја смесата, па додајте 50 мл вода и повторно доведете ја течноста до степен на зовривање. Потоа тргнете го тенџерето од рингла и додајте 1 лажичка коњак. Начин на конcyмирање: Пијте по 1 лажица на секои 30 минути.
Веќе после 2 часа ќе забележите дека б олките ќе се намалат или целосно ќе исчезнат. Ќе можете полесно да голтате, а после 4 часа може да го завршите третманот. Во потеш-ки случаи, лекот може да го пиете и подолго време.

Претходна статијаСОДА БИКАРБОНА И ЛИМОН КАКО ЛЕК: Совети и рецепти од д-р Марио
Следна статијаЈа излекувала реумата со лек кој се подготвува за 5 минути, а сега со сите го споделува рецептот