Медот и ѓумбирот се одлична лековита комбинација. Со нив може да се излечи кашлица, да се ублажат симптомите на настинка и грип, да се намали холестеролот, да се излечи желудникот, да се ослабе, а исто така и да се зголеми имунитетот.

Некои сведоштва кажуваат дека оваа комбинација помага во лекувањето на рак, притоа некон.сумирајќи белковини и цврста храна, од која се хранат клетките на ракот. Ракот може да се уни.шти само доколку го оставите организмот да изгладне и да ги потроши своите резерви. Повеќе за лекувањето на рак со автофагија прочитајте ОВДЕ.

Ѓумбирот делува антивоспалително, ја намалува б олката и смирува, благодарение на својата специфична состојка гингерол. Овој необичен ароматичен корен содржи 12 антиоксиданси кои го штитат телото од оксидативниот с трес, а глутатионот е еден од нив.

Ѓумбирот покрај тоа што смирува, помага и при исфрлање на сите т окисни и му потпомага на телото во опоравување. Го зајакнува имунитетот и постигнува способност организмот да се из.бори со вирусите.

Медот е одличен извор на енергија, тој е природен конзерванс. Полифенолите кои се присутни во медот делуваат како антиоксиданти. Медот има способност да го закрепне организмот, влијае смирувачки на воспалителните процеси, делува како пробиотик, антибиотик и антимикотик.

Го зајакнува имунитетот, ја ублажува кашлицата и белодробните иритации, богат е со витамини и минерали. При редовно кон.сумирање на мед, превентивно се заштитувате од потенцијален ризик од болести и инфекции.

Постојат повеќе варијанти каде што можат да се искомбинираат овие две состојки, но дефинитивно најдобра комбинација е онаа која вклучува мед, ѓумбир и лимон. На оваа комбинација може да се додаде и лук, црн пипер, но ние ќе се задржиме на основните состојки и 2 основни варијанти.

Прва варијанта е да направите чај од ѓумбир и да го засладите со мед. Во шолја со врела вода, додајте 1 лажичка ситно сечкан ѓумбир и оставете да отстои 10 минути. Процедете, додајте мед, лимон. Добивате напиток кој ја враќа енергијата.

Втората варијанта е да направите мевлем од мед, ѓумбир и лимон во стаклена тегла. Тука се комбинираат состојките на следниот начин: Добро измијте 2 лимони со се кора и 2 корени сечкан ѓумбир.

Лимоните исечкајте ги на кругчиња, а ѓумбирот излупете го и исечкајте го ситно. Во тегла редете ред лимон, па ред ѓумбир. А откога ќе ги потрошите состојките, прелијте со мед до врвот, оставајќи прст до два простор во теглата.

Чувајте во фрижидер и користете по потреба на следниот начин: 2 – 3 лажички ставете во шолја со топла вода и оставете да отстои 3 минути. По изминатото време испијте. При отстојување на лекот, во теглата ќе се направи желатинозна структура.

Тинктура од ѓумбир – природен антички тибетски рецепт. Тинктурата на ѓумбир е многу корисна за настинки, особено вирусни инфекции. Благодарение на тинктурата на ѓумбир, воспалителните процеси во телото брзо исчезнуваат.

Оваа тинктура е одличен природен лек против главоболки, забоболки, б олки во зглобовите и остеохондроза. Исто така, е многу ефикасна за лекување на воспаление на грлото, крајниците и ангина, а помага и при подобрување на видот. Докажано е дека е многу ефикасна алатка во бор.бата против вишокот килограми.

За оние кои сакаат да ги намалат вишокот килограми, се препорачува да го користат овој лек наутро и попладне, по 1 – 2 лажици, во период од еден месец. Потоа направете пауза од еден месец, а потоа повторете ја терапијата по потреба.

Тинктурата од ѓумбир ефикасно го намалува апетитот и го тонизира телото. Овој ефикасен природен лек можете сами да го подготвите.

Потребни состојки: 300 г корен од ѓумбир, стаклена тегла од 1 л., квалитетна домашна ракија, 2 лажици мед, сок од 1 лимон.

Подготовка: Излупете го ѓумбирот, изрендајте го или исечете го на парчиња. Ставете ги парчињата ѓумбир во тегла и прелијте со ракија (2/3 од теглата). Затворете со капак и оставете да отстои 14 дена со повремено протресување. По изминатото време, процедете ја тинктурата, додајте мед, сок од лимон и промешајте.

Кон.сумирајте по 1 лажица трипати на ден, пред јадење. Овој антички тибетски рецепт е многу ефикасен. Ја прочистува кр-вта, го зголемува имунитетот и го заштитува организмот.