Домашен хумус-намаз од наут. Рецепт на Практична Жена. Преубав и превкусен, може да се прави во различни варијанти. Еднаш штом ја видите постапката, веднаш ќе го запамтите рецептот.

фото Верче Илиоска

Толку лесно се прави што ќе ви бидат потребни само неколку состојки и малку време, а потоа ќе го користите буквално за сè. Може да се мачка на леб, да се прави сос за тестенини од него, да се мачка со крекери, а убаво одговара и со месо.

Многу е вкусен, а ако почесто го правите ќе го прилагодите според ваш вкус, некој го сака посолен, а некој не, дури може да се додаваат и други состојки кои одговараат на вашите желби, но базата е секогаш иста. Хумусот може да стои до неколку дена, а наместо вештачките паштети на децата може да им го мачкате овој превкусен намаз.

Првпат пробав хумус во Турција и многу ми се допадна, а штом го најдов кај нас, не беше нешто највкусен. Конечно го пронајдов оригиналниот рецепт, а сега го правам на 4 различни начини, во зависност каков ми се јаде.

I Рецепт: Оригинален рецепт за хумус 

Потребни состојки: 200 г наут (леблебија), 1 лажичка сода бикарбона, 1 лажичка маслиново масло, 1 – 2 лажички мелен ким, 1 лажичка сол, 2 – 3 лажички сок од 1 лимон, 2 лажички тахини намаз.

Постапка: Леблебијата (наут) се става да отстои во тенџере со вода и сода бикарбона преку цела ноќ. Сода бикарбоната се додава за леблебијата повеќе да омекне, но може да се додаде и за време на варењето.

Се остава да отстои исто како и кога подготвуваме грав, а следниот ден водата во која отстојала се фрла и се става нова вода да го прекрива наутот. Се става двојно повеќе вода и се вари. Доколку немате ставено сода бикарбона се вари 1 час, а доколку имате сода бикарбона се вари околу 20 минути.

При варењето ќе се прави пена и ќе излегуваат лушпите така што треба постојано да ги отстранувате. Наутот мора да биде добро сварен и многу омекнат за да излезе добар намаз. Количината на наутот ја одредувате вие во зависност од тоа колку хумус сакате да излезе, најчесто 200 г е доволно.

Сварениот наут се става во блендер, а потоа додајте го маслиновото масло, мелениот ким и солта. Количината на сол ја одредувате вие во зависност од тоа колку солено сакате да излезе. Солта може да се додаде и при крај откога ќе го пробате хумусот.

Потоа додајте го сокот од лимон и тахини намазот. Може да користите домашен или купечки тахини намаз. Тоа е намаз од сусам. Домашниот се прави многу лесно. Едноствно испржете го сусамот, внимателно да не загори, најдобро да се прави во тенџере со двојно дно.

Потоа додајте 2 лажички маслиново масло, сол по вкус, се добро изблендирајте во блендер и добивате тахини намаз. Откога ќе го додадете тахини намазот во блендер, изблендирајте ги сите состојки.

Доколку забележите дека ви фали нешто од некоја состојка, слободно додајте по вкус. Ова е рецептот за оригинален хумус намаз кој е многу вкусен, а јас ќе ви претставам уште 3 многу убави комбинации за подготовка на овој намаз.

II Рецепт: Хумус со цвекло – нема поубав

Потребни состојки: 200 г наут (леблебија), 1 – 2 лажички мелен ким, 2 – 3 лажички маслиново масло, 1 лажичка сол (по вкус), 2 лажички сок од лимон, 1 чешне бел лук, 3 – 4 лажици варено цвекло.

Постапка: Сите состојки се повторуваат, а наместо тахини намаз, додајте лук и цвекло. Смесата се блендира, а откога ќе се соединат сите состојки добивате розов хумус кој е многу вкусен.

III Рецепт: Хумус со пиперка 

Потребни состојки: 200 г наут (леблебија), 1 – 2 лажички мелен ким, 2 – 3 лажички маслиново масло, 1 лажичка сол (по вкус), 2 лажички сок од лимон, 1 чешне лук, 1 црвена пиперка.

Постапка: Пиперката се пропржува и се сечка ситно. Се додава во блендерот и се блендира исто како и при подготовката на претходните рецепти. Може да ставите лута или блага пиперка по ваш избор.

IV Рецепт: Зелен хумус со босилек и други зачини

Потребни состојки: 200 г наут (леблебија), 1 – 2 лажички мелен ким, 2 – 3 лажички маслиново масло, 1 лажичка сол (по вкус), 2 лажички сок од лимон, мешавина од босилек, копар, магдонос, оригано (што и да имате од зачини) помешани со малсиново масло.

Постапка: Зачините се мешаат со маслиново масло и се прави смеса од нив. Се додаваат во блендерот како и претходните состојки. Се се блендира и се добива многу вкусен хумус со преубав мирис. Деталите од целата постапка погледнете ги во видеото ОВДЕ. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска