Лимонот изобилува со витамин Ц и има бројни здравствени придобивки за организмот. Но, според некои експерти, најздрава варијанта е замрзнатиот лимон и неговото консумирање заедно сосе лековитита кора, бидејќи на тој начин неговите корисни својства се зголемени за неколку пати.

NMD.mk
Имено, лимоновата кора содржи состојки кои го регулираат кр-вниот притисок, со антидеп-ресивно дејство и па затоа е најдобро да се конcyмира при состојби на вознемиреност, с трес и раздразливост. Покрај тоа, го алкализира телото и ја регулира pH вредноста на кр-вта.
Но, лимонот не може да трае долго откако ќе се набере, па ако не го искористите навреме, тој почнува да cкапyва. Затоа со помош на овој метод за замрзнување на плодовите, ќе се спречи овој процес и овој цитрус секогаш ќе го имате кога и да ви притреба.
Ставајќи го лимонот во замрзнувач, цел, сомелен, исечкан на тенки кругови или на ситни парчиња, подоцна ќе можете да го користите не само овошјето, туку и кората, која секогаш им дава убав вкус на десертите. Истражувањата велат дека кората на лимонот е за многупати полековита од самиот негов плод.

NMD.mk
Утврдено е дека бројните концентрирани хранливи состојки кои се содржат во кората од лимонот можат да помогнат во спречување и стопирање на растот и развојот на некои kaнцepoгени клетки, вклучувајќи ги и некои од пoтeшкитe како што се – на простата, дебелото црево, панкреасот и белите дробови.

NMD.mk
Процесот не е комплициран, но важно е да се следат одредени чекори со цел резултатот да биде што подобар. Изберете лимон на кој нема меки делови и темни дамки. Прво, измијте го овошјето со вода. Најдобро е лимонот да биде органски одгледан и да не е третиран со никакви хеми-калии.
Друга опција е да се помешаат вода и оцет или сода бикарбона, што е ефикасен начин за отстранување на пестициди. Може да замрзнете цели лимони, рендана кора или исечен лимон.

Овој напиток го прочистува организмот и ги намалува macните наслаги за 12 дена

Потребни состојки: 2 лимони, 150 мл топла вода, 1 лажица сок од исцеден ѓумбир, ½ лажичка цимет во прав.
Постапка: Ставете ги во блендер сите состојки, лимонот користете го со се кора која е потребно претходно да биде добро исчистена. Изблендирајте до изедначување на смесата. Сокот пијте го наместо вечера.
Се пие 12 дена по ред, а потоа е задолжителна пауза од 3 дена, по што можете да го повторите третманот. Не се препорачува за луѓе кои веќе пијат лекови за намалување на холестеролот и висок притисок. Со овој сок не само што ќе ја доведете линијата во ред, туку овој напиток ќе ви даде енергија и позитивно ќе делува врз здравјето на целото тело.
NMD.mk