Постојат луѓе кои не ја сакаат овесна каша, дури и ако знаат за огромниот број корисни својства. А некои пак, воопшто и не слушнале за оваа корисна намирница, а уште помалку за напитокот кој може да се приготви од неа.

Веројатно не ги привлекува ниту изгледот, ниту вкусот на житарицата, па затоа оваа житна култура не може да се пофали со некоја преголема популарност.

Меѓутоа, познавачите и оние кои внимаваат на својата исхрана, речиси секојдневно појадуваат овесна каша, а сега ќе ви откриеме како се приготвува „овесна вода“ која може да ви помогне да се ослободите од вишокот к илограми.

Овој нашиток е одличен за сите оние кои немаат навика да го јадат овесот во вид на каша или како додаток во зеленчукова чорба, бидејќи преку него, исто така, ќе се внесат сите хранливи материи од житарицата и ќе помогне во одржување на здравјето.

Овесна вода
Поради фактот што овесната вода не е подложна на термичка обработка, се смета за најприроден производ бидејќи ги задржува сите хранливи материи содржани во овесното семе.

Овесната вода е богата со растителни влакна, што му овозможува ефикасно да го регулира функционирањето на дигестивниот систем, метаболизмот, а исто така потикнува и брзо и природно сла-беење.

Покрај тоа, го потиснува чувството за глад на ​​подолго време – ова ќе помогне да се избегне јадење на вишок храна, а со тоа и складирање на вишокот калории. За возврат, умерената исхрана ќе спречи запек и ќе ја подобри ели.минацијата на ток-сините и отпадот од телото.

Исто така, овесната каша активно го намалува нивото на лош холестерол и го стимулира црниот дроб. Ова ви овозможува да го зголемите производството на лецитин, кој ги отстранува тешките метали и штет.ните ток-сини од нашето тело.

Рецепт за вода со овесна каша

За да направите овесна каша, ќе ви бидат потребни следните состојки: 400 г овесни снегулки, 100 мл јогурт, 1 лажица кисела павлака

Истурете ги сите состојки во една тегла од три литри и наполнете ја до врв со превриена и изладена вода. Потоа ставете ја теглата на топло место и оставете ја три дена со подотворен капак или пак покриена со двојна газа.

По изминување на овој период, процедете ја течноста, оставете на оган да зоврие и веднаш по првиот клуч тргнете го садот на страна и оставете да се излади целосно. Складирајте го готовиот напиток во шишиња и изладете го.

Како се пие овесната вода

Ако сакате да ја користите овесна вода за намалување на тежината, треба да пиете по една цела чаша секое утро на празен стомак најмалку еден месец. Овој напиток ќе ви помогне да се чувствувате сити подолго време со што ќе го засите вашето тело со потребните хранливи материи и диетални влакна.

Овесната вода може да ги замени сите други пијалаци во текот на денот, што значи дека можете да ја пиете и наместо вода. Совршено ја одржува рамнотежата на водата и дава многу повеќе енергија од обичната вода. И, ако сепак се држите до урамнотежена исхрана, тогаш видливите промени ќе дојдат многу побрзо.

За да ги забрзате резултатите, обидете се редовно да вежбате барем по малку. Исто така, не заборавајте да се кон.султирате со вашиот лекар пред да започнете каква било ди-ета или промени во исхраната. Останете во одлично здравје и не заборавајте да ги споделите корисните статии со вашите пријатели!

овесна вода