По правило рерната треба да се чисти после секоја употреба за да не се соzдаваат тврдокорни дамки кои е тешко да се исчистат. Но, ајде да не се лажеме, никој нема време тоа да го прави, особено после долгото и макотрпното спремање на јадењето.

Најчесто луѓето чекаат таа навистина да се извалка, па да земат да ја исчистат. Меѓутоа, тогаш сите се соочуваме со реален проблем, бидејќи потребно е многу повеќе време за да се остранат сите дамки.

За среќа, постојат некои трикови и совети кои можат многу да ни ја олеснат работата. Со помош на овој супертрик ќе заборавите на рибањето на рерната, а сè што треба да направите е да искористите една или две таблети за машинко перење на садови, врела вода и крпа.

Во врелата вода растворете ја таблетата за садови, па со синѓер премачкајте ја рерната со добиената течност. Потрудете се убаво да ја натопите а особено на тврдокорните дамки. Ако е потребно, употребете уште една таблета за погуст раствор.

Потоа наредете влажни крпи, или уште подобро кеси или фолија и оставете вака да отстои најмалку еден час или најдобро преку цела ноќ. По изминатото време тргнете ги крпите од рерната и пребришете.

NMD.mk

Повеќето тврдокорни дамки ќе бидат растворени, па сè што ќе ви преостане е уште еднаш да поминете со сунѓер. Еве што вели презентерката Амела за методот со кеси:

„Рерната не сум ја исчистила цела недела после секојдневно готвење и намерно ја оставив да се извалка за да го испробам овој метод на чистење кој навистина е ефикасен и успева”, вели Амела. Нејзините следбенички го испробаа овој трик и своето воодушевување го искажаа во бројните коментари.

„На едно место ми се излеа и масло, но намерно го оставив“, вели Амела, која инаку рерната ја чистела после секое готвење. ПОСТАПКА: На сите средства за чистење рерна, во упатството пишува дека треба да ја испрскате рерната, да оставите да делува неколку минути, а потоа да ја исплакнете со вода и сите дамки ќе иcчезнат.

Но, тоа не е вистина. Јас кое средство и да го користев, после него морав по 2-3 часа да тpијам за да излезе сета нечистотија“, вели Амела.

Па, земете некое од поевтините средства и убаво испрскајте ја рерната. Потоа ставете проѕирна фолија или обложете ја рерната со кеси. Оваа постапка обично ја правам навечер, но овојпат рерната ја испркав наутро.

пpед и поcле чистењето со методот

После 90 минути делување (а уште подобро ако се остави преку ноќ), отстранете ги кесите и фрлете ги во ѓубре. Потоа со обичен сунѓер еднаш поминете ја рерната, а потоа со влажна крпа пребришете ги остатоците од средството за чистење. Ќе бидете восхитени од резултатот!

За да не ви мириса рерната на xeмикалии, ставете еден сад со вода, а во него еден исечен лимон, па вклучете ја рерната да се загрее на најсилно. Потоа исклучете ја и оставете да се олади. На овој начин рерната нема да ви мириса на xeмикалии, туку на свеж мирис од лимон.

Во што се крие тајната на кесите? Еноставно е – ја сочувуваат влагата на средството кое сте го нанеле и го продолжуваат неговото дејство. Имено, доколку само ја испрскате рерната со средството за чистење и оставете да делува, ќе забележите дека тоа после 15-тина минути се исушило. А, штом се исуши средството и неговото дејство запира.

НАПОМЕНА: При контакт со силни xeмиски средства како што се оние за чистење рерна секогаш носете заштитни ракавици, а при прскањето носете маска и очила.