Розацеата е хронично заболување на кожата што се јавува на лицето. Причината за розацеа сè уште е непозната и во моментов нема конкретен лек за оваа болест. Сепак, благодарение на разни истражувања, со помош на лекарски совети и употреба на одредени лекови, постојат начини да се намалат симптомите што е можно повеќе.

Постојат четири подвидови на розацеа. Секој подтип има свој сет на симптоми. Исто така е можно истовремено да се појават неколку подвидови на розацеа.

Симптоми

Првиот знак на розацеа е обично црвенило. Ова црвенило на почетокот може да изгледа како руменило или изгореници од сонце и се манифестира на образите, брадата, носот и челото, а повремено може да се зафати и областа на окото и околу очите.

Субјективно, луѓето кои стра-даат од розацеа чувствуваат пецкање и топлина во погодената област. Во најтешките случаи на розацеа, кожата може да се згусне и може да се формира вишок ткиво.

Гно-јот кој ја придружува розацеата е сличен на оној од акните, но во овој случај кожата не е масна, ниту порите се затнати. Напротив, со розацеа, кожата е прилично сува, а промените во повеќето случаи не оставаат никакви траги на лицето подоцна.

Епизодите на розацеа често се јавуваат во циклуси. Ова значи дека може да ги чувствувате симптомите со недели или месеци, по што симптомите исчезнуваат целосно и одеднаш се враќаат без конкретна причина.

Розацеа – причини

Точната причина за розацеа сè уште не е позната. Можните причини вклучуваат оште-тување на имунолошкиот, нервниот или васкуларниот систем. Постојат некои фактори кои прават некои луѓе да бидат поподложни на развој на розацеа од другите.

Појавата на розацеа, исто така, може да има генетска природа. Поверојатно е да развиете розацеа ако имате семејна историја на оваа состојба. Исто така, луѓето кои имаат посветол тен имаат поголема веројатност да настра-даат од розацеа во текот на животот.

Симптомите на розацеа често започнуваат кај возрасни лица на возраст од 30 до 60 години. Жените имаат поголема веројатност да добијат розацеа на образите и брадата, додека мажите најчесто добиваат ринофима (напредна форма на розацеа која се манифестира на носот, честопати наречена „ал-кохолен нос“).

Розацеата е поретка кај мажите, но интересно е дека мажите имаат поголема веројатност да развијат потешки симптоми. Оваа информација најчесто се случува поради фактот дека жените се јавуваат на лекар во рана фаза на б олеста, додека мажите често ги игнорираат симптомите и ги сметаат за занемарливи.

Розацеа кај деца

Навистина е реткост кај мали деца и тинејџери да развиваат розацеа, но не треба да ја исклучувате оваа опција ако вашето дете често има некој од следниве симптоми: црвени, ири-тира-ни очи, црвени, отечени очни капаци кои можат да чешаат како и продолжено црвенило на лицето.

Ако не се лекува, розацеата кај деца може да се влоши значително. Кај децата, долготрајното црвенило може да се претвори во трајно црвенило на средината на лицето. Децата можат да развијат и дамки слични на акни.

Кога розацеата појавува симптоми кај очите, детето може да има потечени и црвени очни капаци. Овие симптоми на розацеа кај деца можат да траат и по преземање на одредени терапии. Без третман, розацеата кај деца може да доведе до сериозни медицински проблеми и затоа е важно да се препознае навремено и да се третира соодветно.

Фактори кои ги влошуваат симптомите на розацеа

Познато е дека некои фактори можат да ги влошат симптомите на розацеа. Овие фактори вклучуваат: консумирање зачинета храна, консумирање храна што содржи соединенија на цинамалдехид, како што се цимет, чоколадо, домати и агруми. Пиење топли пијалаци како кафе или чај, како и постоење на Helicobacter Pylori.

Третман на розацеа

Нема конкретен лек за розацеа, но може да ја контролирате оваа состојба со соодветни лекови за намалување на симптомите. Розацеата влијае различно на секоја индивидуа и понекогаш е потребно многу време да се открие како да се контролира состојбата на поединецот.

Најдобар начин да се спречат епизодите и влошувањето на симптомите е да се обратите на вашиот лекар за да направите план за лекување, да се идентификуваат симптомите и на тој начин да се избегнат предизвикувачите.

Лековите и кремите се најчестите форми на третман на розацеа. Видот на лекот што го препорачува вашиот лекар зависи од симптомите. Лековите може да вклучуваат антибиотици во форма на пилули, гел или крем.

Третманот може да трае 2 месеци или повеќе. Како што се подобруваат симптомите, количината на лек што ја користите треба да се намали или запре. Тешко е да се знае колку време ќе ви треба додека да успеете целосно да ја контролирате оваа болест.

Природни лекови за розацеа

Ако сте дијагностицирале розацеа без посериозни основни причинители, може да користите природни опции за третман.

Алое вера. Гелот од внатрешниот лист на растението алое вера има благотворно и навлажнувачки ефект врз кожата на лицето. Исто така, овој гел може да биде успешен како локален лек за розацеа.

Многу навлажнувачки креми содржат алое вера. Можете да ги користите следејќи ги упатствата на пакувањето. Но, исто така можете да користите лист од растение од алое и да го нанесете внатрешниот гел директно на кожата.

Некои луѓе се чувствителни или алергични на алое вера, затоа е потребно прво да тестирате на кожата и да проверите дали има реакции пред да го нанесете гелот во поголеми количини.

Камилица. Исто како алое верата, камилицата е честа состојка кај хидратантните креми за кожата. Често се користи локално во билни третмани за воспаление на кожата.

Многу студии ги докажаа корисните ефекти на камилицата врз телото и кожата.  Есенцијалното масло од камилица исто така може да се разреди и да се нанесува на кожата. Може да направите и чај од камилица, а кога ќе се олади нанесете го како облога на лицето.

Кокосово масло. Навлажнувачите како кокосово масло се популарни за сите видови воспалителни состојби на кожата, вклучително и розацеа. Иако нема потврдени студии кои докажуваат дека кокосовото масло е ефикасно за розацеа, сепак, ова масло може да ви помогне поради неговото антиинфламаторно и антиоксидативно својство.

Зелен чај. Зелениот чај е многу богат со антиоксиданти. Студиите покажаа дека може да биде ефикасен во лекувањето на розацеа. Антиоксидансите се корисни за воспаление, вклучително и кожни заболувања.

зелен чај

Ладниот зелен чај може да се користи и како облога, а исто така можете да го пиете за низа здравствени придобивки.

Есенцијално масло од лаванда. Различни есенцијални масла можат да се користат локално за подобрување на розацеата. Од сите овие масла, лавандата е најдобро проучена и најдостапна. Разредете го есенцијалното масло од лаванда и нанесете го на кожата. Или, измешајте неколку капки од ова масло во омилената хидратантна крема.

Бидејќи причината за розацеа е непозната, не можете да ја спречите. Сепак, постојат работи што можете да ги направите за да ги намалите симптомите. Ова се однесува на промени во вашиот животен стил и околината.

Предизвикувачите на розацеа варираат од личност до личност и можеби ќе ви треба време да откриете кои се предизвикувачите што ве вознемируваат. Еве ги вообичаените предизвикувачи:

Директна или индиректна топлина, како што се сонцето или топлите бањи, времето како што се топли или ладни температури, како и силни ветрови, агресивни производи за нега на кожа, нетуширање после вежбање, с трес, вознемиреност, ал-ко-хол, одредена храна, менопауза како и други кожни здравствени проблеми.

Златна маска за лекување на оштетено лице

На пазарот ретко кој козметички производ има вака високи препораки и оценка од 4,5 од 5. Лесно ќе се одлучите да го ставите овој производ на вашата кожа, знаејќи притоа дека е целосно природен и сигурен.

​Станува збор за маска која на кожата и дава сјај, а е пофалена за различни состојби на кожата. Најдобро делува за избелување на дамки од митесери и лекување на акни кои многумина ги измачуваат. Веќе по првото нанесување, корисниците забележуваат подобар изглед на својата кожа.

​Главната состојка на оваа маска е куркума – еден од најздравите зачини во светот. Куркумата веќе со илјадници години се користи како третман за убавина во Индија. Традиционалниот обред за разубавување на жените со куркума се нарекува халди.

Подразбира премачкување на делови од телото на младата девојка со паста од куркума пред венчавката, за кожата да и добие прекрасен сјај. Одамна, Римјаните слушнале за магијата на куркумата и нејзините својства за убавина, па барале да им се доставува во Рим. Па така, наскоро овој зачин станал најважен третман за убавина на Римјанките.

​Студиите покажале дека куркумата го намалува производството на меланин во кожата а исто така, дека ги намалува несаканите влакненца на телото. Куркумата помага во спречување на ширењето на инфекции по стискањето на митесерите, делува антивоспалително, ги у ништува бактериите од акните, а поради своите избелувачки својства ги намалува лузните и хиперпигментацијата на кожата.

​Позитивната страна на куркумата е што нема нуспојави за разлика од агресивните средства за проблематична кожа (дехидратација и пецкање). Куркумата помага и против брчки и погодна е за дехидрирана и сува кожа, како и кај розацеа.

​Познато е дека го успорува процесот на стареење на кожата, ја стимулира сувата кожа поттикнувајќи ја циркулацијата и помага во одржувањето на здравиот тен.

​Златна маска од Индија

​Основните состојки за оваа маска се куркума и јогурт, но зависно од типот на кожата можете да додадете и мед, свежо цедени сокови, различни растителни масла, алое вера или брашно од целозрнести житарки.

Ако ве загрижува жолтенилото после нанесувањето на маската, не се грижете бидејќи со правилна употреба – нема да го има. ​Следат три варијанти, зависно од типот на кожата.

Маска за нормална, комбинирана кожа и кожа со хиперпигментација

​Потребни состојки: ½ лажичка куркума, 1 лажичка јогурт, неколку капки лимонов сок.

​Постапка: Измешајте ги состојките и нанесете ја маската на чисто лице, оставете да делува 30 минути а потоа измијте ја. Маската можете да ја нанесете со шпатула, ако не сакате да си ги пожолтите рацете. Не се грижете, бидејќи се мие со вода и сапун.

​Маска за масна и проблематична кожа

Потребни состојки: ½ лажичка куркума, ½ лажичка темен мед, неколку капки алое вера гел, 1 лажица сурутка или јогурт.

​Постапка: Измешајте ги сите состојки и нанесете на чисто лице, оставете да делува 30 минути па исплакнете.

Маска за сува и зрела кожа

​Потребни состојки: ½ лажичка куркума, 1 лажичка јогурт, ½ лажичка масло по желба (арганово, кокосово, маслиново..).

​Постапка: Измешајте ги сите состојки и нанесете на чисто лице, оставете ја маската 30 минути, а потоа исплакнете. Ако направите поголема количина, маската чувајте ја во фрижидер.

​Овие маски за лице се препорачува да се користат секој трет ден, а кај проблематична кожа и кожа со хиперпигментација може и почесто. Млечните производи во маските помагаат за полесно миење на жолтата боја од кожата. Потребно е добро да се измиете со топла вода, тоник или сапун.

Итен рецепт за сушење на акните

Овој рецепт е најделотворен кога акните започнуватда се појавуваат. Измешајте малку јаболкова киселина и куркума, во вид на паста, па нанесете врз акните. Оставете да отстои околу еден час па исплакнете.

Можна е појава на минливо црвенило, па затоа е најдобро оваа маска да се користи навечер. Комбинацијата на јаболковата киселина со куркумата има силно антисептично и антивосплително дејство, а ги уништува акните во самиот корен, а воспалението се намалуваат речиси преку ноќ.

​Напомена: Маските користете ги навечер, бидејќи содржат куркума и ја прават кожата чувствителна на сонце. Иако куркумата е безбедна за употреба на кожа, подносливоста на маските најпрво проверувајте ја на мал дел од кожата.

Дополнителни совети

Иако розацеата не може да се излечи, адекватната терапија може да помогне во ублажување на симптомите и подобрување на изгледот на кожата. Еве на што друго треба да обратите внимание:

Секогаш користете крема за сончање. Избегнувајте познати активирачи за да спречите појава на нови епизоди. Ако имате знаци на розацеа, задолжително посетете го вашиот матичен лекар. Ако сметате дека е потребно, вашиот лекар може да ве упати на дерматолог специјализиран за кожни заболувања.

Лекувајте ги симптомите навремено, бидејќи ако не се лекува, розацеата може да се влоши со текот на времето. Розацеата исто така може да предизвика придружни емоционални и социјални проблеми. / Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска