Потребни состојки:

3 јајца

3/4 шолја шеќер (шолја од 250 мл)

3/4 шолја масло

7 лажици грчки јогурт (може и обичен цврст)

350 г суво овошје (брусница, кајсии и сливи)

1 прстофат сол

1/2 прашок за печиво

1 ванилин шеќер

2 шолји брашно

Постапка:

Изматете ги јајцата и додадете шеќер.

Потоа матете додека да побели смесата, па додадете масло.

Додадете уште и јогурт, изматете па ставете ги ванилин шеќерот и брашното во кое сме ставиле прашок за печиво и прстофат сол.

На крајот во смесата го додаваме сувото овошје, излеваме во долгнавест калап и ја израмнуваме смесата.

Се пече во претходно загреана рерна на 170 степени, околу 50 минути. Се проверува со чепкалка дали колачот е печен.

coolinarika.com