Хималајската сол е вистинско богатство кое доаѓа од хималајскиот појас, а уште е позната и како „бело злато“. Често се нарекува и „розова сол“ поради нејзината боја, а која произлегува од богатството на минерали: хлорид, сулфат, магнезиум, калиум, калциум, фосфор, селен, бакар, цинк и флуор.

Бидејќи повеќето минерали се достапни во оваа сол, човечките клетки можат лесно да ги апcopбираат минералите. Поради богатата содржина на минерали, хималајската сол има широк спектар на лекување.
Дејствува како регулатор на с трес, но исто така ги стабилизира неправилните отчукувања на срцето. Го регулира нивото на шеќер во кр-вта и им помага на бубрезите да лачат вишок киселина во урината.

Исто така, има ефект на раз-бивање на слузта од белите дробови и е особено корисна за луѓето кои стра-даат од астма и цистична фиброза. Треба да ja користите и ако имате проблеми со сува кашлица – доволно е да ставите малку сол (неколку зрнца) на јазикот.
Ги чисти синусите, спречува гр-чеви во мускулите, помага во одржување на мускулниот тонус и сила, ги зајакнува кос-ките, спречува остеопороза, спречува ширење на вените на нозете и бутовите..

Можете да ја користите хималајската сол како пијалак, бања, инхалација. Бањата со хималајска сол е особено препорачлива за разни кожни болести. Подгответе со ставање околу 200 г хималајска сол во бања со топла вода. Користете двапати неделно.
Хималајската сол се состои од неколку електролити кои ја регулираат хидратацијата во внатрешноста на организмот. Хидратацијата е многу важна за да можат правилно да функционираат сите клетки во организмот. Главните електролити во хималајската сол се калциум, калиум, натриум хлорид и магнезиум. Овие електролити за кратко време се апсорбираат во организмот и ги балансираат течностите.
Луѓето кои користат хималајска сол за детоксикација може да се забележи дека се значително пом-лади и имаат посјајна и поеластична кожа. Најчесто се користи бања од хималајска сол која ги исфрла ток-сините од телото.

Хималајската сол е исто така ефикасна за прочистување на дигестивниот тракт. Делува како лаксатив, „пpoтеpyва“ и на природен начин се исфрлаат непотребните материи од телото. Истовремено, му помага на организмот правилно да ја вари храната.
Луѓето кои имаат дијабетес и оние со висок ризик од оваа болест треба да конcyмираат хималајска сол. Хромот, манганот, ванадиумот и магнезиумот може да помогнат во задржување на нивото на шеќер во кр-вта во нормала.
Една од најчестите употреби на хималајската сол е спречување на гр-чеви во мускулите. Ова се постигнува поради присуството на електролити во хималајската сол кои вршат рамнотежа на течностите во организмот. Присуството на магнезиум во хималајската сол природно го cтимyлира внесот на калциум.
Исто така помага и при несоница. Длабокиот сон е неопходен за одржување на општото здравје. Ако па-тите од апнеа или несоница, користете хималајска сол во исхраната или во топла бања.

Солта содржи многу минерали кои ја регулираат работата на надбубрежната жлезда, ја чуваат алкалноста на телото и овозможуваат длабок и квалитетен сон. Освен тоа, присуството на магнезиум е важен за опуш-тање, намалување на с тресот и подобрување на квалитетот на сонот.
Недостигот на натриум во организмот предизвикува проблеми со спиењето. На човековото тело му е потребна солта, но важно е да знаете колку и каква сол треба да конcyмирате. Таа би требало да биде чиста непреработена сол без хемиски додатоци кои инаку, можат да се најдат во рафинираната сол.
Д-р Витиело, директор на државниот универзитет во Сиетл спровел истражување кое покажало дека ниското ниво на натриум предизвикува намалување на волуменот на кр-вта во организмот. Овој домашен лек многу лесно i едноставно се приготвува, а потребни ви се само две состојки: органски мед и хималајска сол.
Потребни состојки: 5 лажички мед, 1 лажичка хималајска сол. Терапијата се препорачува за здрави луѓе кои можат да ја толерираат оваа количина на сол, а може да се користи и помалку. Терапијата се спроведува неколку дена додека да се регулира ритамот на спиење.

Постапка: Измешајте ги состојките и складирајте ја смесата во тегла. Кон-сумирајте по половина или една лажичка од смесата и оставете полека да се растопи во вашата ycта или разматете ја во чаша топла вода и испијте ја.

Пред спроведување на каква било терапија, најдобро е да се конcyлтирате со вашиот лекар. Иако солта како намирница помага во регулирање на многу важни процеси во организмот, некои луѓе кои пијат одредени лекови и стра-даат од заболувања како висок притисок, дијабетес и ХББ не треба да ја конcyмираат.