Никогаш не ја потценувајте моќта на различните ароми врз нашиот организам!

Дали знаевте дека необичниот мирис на ловорот има неверојатно смирувачко дејство врз сите нас? Иако често се користи во кујната, тој има и многу други корисни намени.

Уште многу одамна старите Грци ги препознале лековитите својства на ловорот и го користеле во медицината.

Ловорот се одликува со силни противвоспалителни и смирувачки својства. Тој помага, меѓу другото, во борбата против епилепсија, но и за ослободување на дишните патишта.

Ако имате висок крвен притисок, несоница или сте под стрес, ловорот може да помогне! Исто така, им се препорачува на сите оние кои сакаат да го контролираат холестеролот!

На што треба да се внимава?

За да се искористат неговите својства, може да се консумира во јадења, готвејќи го во зовриена вода или внимателно да го запалите.

Земете сув ловоров лист (кој се продава како зачин) и ставете го во пепелотресник или некој друг огноотпорен сад.

Запалете го.

Потоа, излезете од собата 10-тина минути.

Кога ќе се вратите, ловоровиот лист ќе биде целосно изгорен, а собата ќе биде исполнета со мирисен дим, кој создава посебна атмосфера.

При согорувањето на ловоровиот лист се ослободуваат специфични испарливи материи, кои помагаат телото да се опушти, релаксира и полесно да се совлада уморот.

Опуштено легнете вдишувајќи го воздухот од собата.

Но, сепак, внимавајте да не се опуштите премногу па да заборавите на огнот!

Каков ефект може да се очекува:

-Мирисот делува на организмот како аналгетик и го стимулира организмот да лачи ендорфин.

-Го смирува нервниот систем.

-Ги спречува нападите на епилепсија.

-Одлично помага при несоница.

-Го подобрува чистењето на дишните патишта.

Може да послужи како одлично средство за чистење на куќата од различни непријатни мириси и мирис на влага.

Не се двоумете и купете си ловоров лист кој ќе се погрижи за вашето здравје и вашето расположение. Споделете ги овие совети со вашите пријатели, ќе ви бидат благодарни!