Милион луѓе ширум светот се соочуваат со проблеми во​спиењето речиси секоја ноќ. Милиони луѓе патат од инсомија која им пречи во нивниот секојдневен живот.

Меѓутоа не треба да очајувате, ако сте едни од нив, бидејќи постои целосно ​природен​лек​кој ќе го обнови вашиот сон и ќе ви помогне да се разбудите свежи и во добро расположение.

Овој чудесен ​рецепт​содржи само три природни состојки. Неговата приготовка е брза и едноставна, а ќе ве успие како бебе!

Потребни состојки:

¼ лажичка​природен​мед
1/8 лажичка морска сол​
1 лажица кокосово масло

Сите овие корисни состојки се исклучително ефикасни бидејќи ќе го опуштат вашето​тело ​и ум. Освен тоа, нивната комбинација ќе го намали ефектот на кортизолот, кои ви ја реметат способноста за​спиење​и ве буди во текот на ноќта.

Постапка и употреба:

За најдобри резултати, треба да се консумира​оваа​моќна​мешавина​пред спиење.

Постојат два начини за консумирање:

1.НАЧИН:

Измешајте го кокосовото масло со медот, па потоа додадете сол. Помешајте и земете лажица од смесата. Тогаш испијте една чаша вода.

2.НАЧИН:

Исто така, можете да го консумирате медот и кокосовото масло одвоено, а потоа да се испие чаша вода. После тоа, додадете сол во вода, промешајте и испијте.

Во случај да се разбудите во текот на ноќта, повторете ја постапката, па повторно ќе заспиете за најмалку ​половина​час.

Иако е сладок, медот не го подига нивото на шеќер во крвта, а тоа ви помага лесно да заспиете.

Освен тоа, ја дава потребната количина гликоген во црниот дроб за потребите на мозокот, а неговиот недостиг доведува до зголемено лачење на хормоните на надбубрежните жлезди- кортизол и адреналин.

Овие хормони кога ги има премногу во организмот, предизвикуваат проблеми со спиењето.

Од друга страна, кокосовото масло му дава енергија на телото и чувство на ситост, со што се одбегнува гладта наутро. Исто така се регулира и нивото на шеќерот во крвта.

Солта исто така помага во намалување на нивото на хормоните на стресот, а со тоа ја осигурува енергијата.