Потребни состојки:

1 лажичка рузмарин

1 лажичка камилица

1 лажичка коприва

100 мл вода

1 лажичка јаболкова киселина или некој друг овошен оцет

Постапка:

Измешајте ги билките и прелијте со врела вода. Додадете го овошниот оцет и оставете да отстои 10 минути.

Процедете и измијте ја косата вообичаено. А потоа, на чиста коса измасирајте ја главата со оваа тинктура. Не ја плакнете косата.

Наместо камилица и коприва може да употребите и мајчина душичка во еднаква количина.

Доколку не сакате да завршите со тенка и масна коса, ова е вистинскиот непријател во борбата против несовршенството. Шансите за успех се добри доколку оваа постапка се применува еднаш седмично.