Тоа е најмоќниот природен лек за коските и зглобовите. Рецептот е готов за помалку од 5 минути. Спречете го губењето на коскената маса, прекрасна мешавина за природен третман на остеопороза, идеална за жени кои минуваат низ менопауза. Еве што ви е потребно:

Потребни состојки:

Ленено семе 30 г (3 полни лажици)
Семки од тиква 30 г (3 лажици)
Семки од сончоглед 30 г
сусам 30 г
500 г мед

ПОСТАПКА:

Сомелете ги семките и семето додека да добиете прав. Помешајте ја мешавината со мед и складирајте во стаклена тегла и чувајте во фрижидер. Оваа количина ќе ви трае две недели.

Јадете по две лажици дневно, една наутро и една навечер, половина час пред јадење.

Овој природен лек за остеопороза особено им се препорачува на жените во менопауза, бидејќи нивното лачење на хормонот естроген е намалено, па се зголемуваат и ризиците од фрактури на коските.

Треба да го земаат и лица со артритис, гихт и други ревматски заболувања. Ако имате болки во зглобовите мачкјате ги со следниот мевлем – рецепт – ОВДЕ.

Што е остеопороза?

Тоа е болест која се карактеризира со губење на коскената маса, како резултат на што коските стануваат кршливи и кревки.

Најголемиот проблем со остеопорозата е тоа што е многу тешко да се дијагностицира. На самиот почеток не дава никакви симптоми и често се открива само кога веќе настанала фрактура на коските.

Затоа стручњаците ја нарекуваат тивка епидемија. Пореметувањето често се поврзува со хормонални промени, кои настануваат во текот на стареењето, а особено загрозени се жените во менопауза.

Секрецијата на естроген е намалена, па полесно се кршат коските, што може да се случи и при нормални активности, поради мала несреќа без поголема траума.

Покрај возраста, на развојот на остеопорозата влијае и лошата исхрана, недостатокот на физичка активност и недоволното изложување на сонце.

Ако пушите и консумирате алкохол, имате дополнителен ризик од остеопороза. Фактори на ризик вклучуваат некои хронични болести како што се дијабетес, хипертироидизам, ревматоиден артритис, воспалителна болест на цревата и хронична бубрежна болест.

КАЛЦИУМ ВО ИСХРАНАТА – Што им треба на нашите коски?

На прво место е минералот калциум, го наоѓаме во млекото и млечните производи.

Со овие намирници мора да бидете многу внимателни, не смеете да претерувате. Многу е подобро да се внесува калциум од други природни извори како што се јаткастите плодови и семиња како што се лен, сусам, сончоглед и семки од тиква.

Го има во мешунките и зелениот лиснат зеленчук. Во случај на поголем дефицит на калциум се земаат суплементи чија дневна доза е од 1000 до 1500 милиграми и не смееме да ја надминеме.

НЕДОСТИГ НА ВИТАМИН Д

На второ место е витаминот Д. Тој е клучен за здравјето на коските, т.е. за метаболизмот на калциум и фосфор. Се создава во кожата при сончање, па често го немаме во доволни количини во зима.

Тогаш се зголемуваат ризиците од фрактури. Може да се внесува преку храна и се наоѓа во морската риба, рибиното масло и жолчката од јајцето. Можете да го внесувате и преку суплементи, но не ја надминувајте дневната доза од 1000 единици витамин Д.

КАКО ДА СЕ НАДОКНАДИ МАГНЕЗИУМОТ

На трето место е магнезиумот. Овој минерал е еден од најзастапените во нашето тело и е одговорен за функционирањето на целиот организам.

Придонесува за подобра апсорпција на калциум во организмот. Ако немате доволно од него, доаѓа до намалување на коскената маса. Дневните потреби на организмот се од 250 до 400 милиграми магнезиум.

ПРИРОДЕН ЛЕК ЗА КОСКИ И ЗГЛОБОВИ

И сега ќе го направиме нашиот природен лек за коски и зглобови, кој е најдобрата превенција од остеопороза. Купете ги сите состојки во продавниците за здрава храна.

ЛЕНЕНО СЕМЕ ЗА СИЛНИ И ЗДРАВИ КОСКИ

Во ленот среќаваме: магнезиум, бакар, манган, фосфор и тиамин. Сите овие хранливи материи се важни за здравјето на коските.

Семето најдобро е да се сомеле и веднаш да се јаде, бидејќи во спротивно брзо оксидира и е многу чувствително на воздух и светлина.

Меленото ленено семе е одличен избор за жените во менопауза, бидејќи само една лажица мелен лен, измешан во шолја јогурт, прави многу за вашето здравје. Ќе заборавите на топлите бранови и променливото расположение.

СУСАМ КАКО ЛЕК ЗА ОСТЕОПОРОЗА

Следната состојка е сусам. Дали знаевте дека семето од сусам содржи речиси седум пати повеќе минерали на калциум од кравјото млеко? Богато е со железо, бакар, манган, витамин Б1 и витамин Е. Секако најпознатиот рецепт за здрави и силни коски се сусамот и медот.

СЕМКИ ОД ТИКВА ЗА ЦВРСТИ ЗГЛОБОВИ

Тие се одличен извор на цинк, кој ви е потребен за здрави и силни коски. Тие се подеднакво корисни и за жените и за мажите. Семките од тиква и медот се докажан природен лек за простатата.

Покрај тоа, тие ги ублажуваат симптомите на менопауза и имаат силно антиинфламаторно дејство. Ги ублажуваат болките во зглобовите и коските.

Доколку страдате од артритис или остеопороза, доволно е да јадете околу 30 грама семки од тиква секој ден.

СЕМКИТЕ ОД СОНЧОГЛЕД ИЗОБИЛУВААТ СО МАГНЕЗИУМ

Честопати неоправдано ги занемаруваме овие семиња. Тие се богати со витамини, минерали и други важни хранливи состојки. А најмногу со магнезиум и бакар, кои заедно со калциумот се клучни фактори за превенција и третман на остеопороза.

Во исто време, тоа е најдобрата гаранција дека вашите коски ќе бидат силни и здрави.

ЛИПОВ МЕД КАКО ЛЕК

За крај, ќе ви треба квалитетен домашен мед. За овој рецепт користевме мед од липа. Познато е дека ја подобрува апсорпцијата на калциумот во телото и овозможува полесно да се вградува во коските. Ако немате липов мед, можете да користите некој друг, како багремов или шумски. Видеопрезентацијата погледнете ја ОВДЕ.