За овој брз колач не ви е потребна умешност, туку само желба

Најдобрата торта што сум ја пробала! Веднаш ја направив и сите што ја пробаа беа воодушевени од оваа торта без печење.

Потребни состојки:

24 бисквити (петит-бер)
4 пудинг од ванила
8 лажици интегрален (кафеав) шеќер од трска или брезов
1/3 путер од 250 г
1,6 литар млеко
1 ванилин шеќер
1 тегла џем од капини
1 лажица чоколадо во прав
3 лажици кокос
½ мала кесичка чоколадни трошки

Постапка:

Во подлабок сад се става млекото, а се одвојува една шолја за да се замати пудингот во прав. Во млекото се става шеќерот и ванилин шеќер, па кога тоа доволно ќе се загрее, пред да зоврие се истура разматениот пудинг со постојано матење додека да згусне.

Loading...

Во врелиот пудинг се додава путерот и се промешува додека тој да се растопи.

Џемот од капини сама го направив претходно како зимница, пака што капините ги проврив со џем фикс или со лажица густин. Важно е капините да се почувствуваат дека се свежи а сепак да имаат густина.

Неколку лажици пудинг се одвојуваат за одозгора и им се додава чоколадото во прав и се остава на страна. Овој чоколаден пудинг ќе го искористиме на крај.

На дното од длабок огноотпорен сад или друг соодветен сад, се редат 6 бисквити. Преку нив ставете ред капини, па ред топол пудинг. Повторно ставете ред бисквити, па капини и пудинг и сето тоа уште еднаш повторете го. Треба да имате три реда капини и три реда пудинг.

Одозгора ставете четврт ред бисквити и чоколаден пудинг кој претходно го приготвивме.

Наросете со кокос и чоколадни трошки, па оставете да излади во фрижидер.

После неколку часови ладење, се сече тортата на коцки и се послужува.

Тортата е лесна, вкусна и добро доаѓа овие топли денови, а може да го замени и сладоледот.

Напомена: количината на шеќер можете да ја зголемите ако сакате да ви биде повеќе блага. Овошјето може да биде свежо, а може и како желе кое одлично се надополнува со пудингот. Јас имав џем од капини и затоа го искористив, а вие можете да ставите од она што вие имате.

Loading...