За многу години Стара Нова година – Василица! Здравје, среќа, љубов, бериќет и мир за секого

Фото и рецепт: Лидија Стојанова

Голема благодарност до нашата читателка Лидија Стојанова од Неготино што го сподели со нас овој пост за Василичарска погача.

Потребни состојки:

1 коцка свеж квасец
500 мл млако млеко
3 јајца
2 филџани за кафе масло (околу 200 мл)
5 супени лажици кисело млеко (на собна температура)
2 супени лажици шеќер
2 кафени кажички сол
брашно по потреба, за да се замеси средно меко тесто кое не лепи на раце (околу 800 г – 1 кг).

Постапка:

Loading...

Во малку млако млеко се раствора квасецот со малку шеќер и брашно. Се остава на топло околу 10-тина минути да се активира.

Брашното се просејува, па со додавање на останатие состојки се замесува средно меко тесто.

Тестото се остава 15-тина минути да одмори, а потоа се дели на повеќе топчиња. Формираните топчиња се редат во претходно намастена тепсија (бр.30).

За фигурите за украсување: се приготвуваат на самиот почеток, пред да се замеси погачата. Тестото за белите фигури е исто како за леб, само без квасец и сол. Се замесува со брашно, нишесте (густин) и вода, да се добие потврдо тесто. Се лепат со шеќерна вода-сируп за да не паѓаат пред крај на печењето на погачата и да останат бели.

Може да користите 100 г брашно и 100 г густин и да замесете со вода.

Готовата погача се украсува со фигурите што сте ги подготвиле претходно, и се премачкува со жолчка од јајце (освен фигурите).

Се става да се пече во загреана рерна, во почетокот на 200 степени околу 10-15 минути, па се допекува на 180-150 степени во зависност од рерната, околу еден час.

Напомена: Бидејќи станува збор за групно и организирано славење на василичарски оган, присутните побараа погачата да биде со обични топчиња и да бидат на број колку што има присутни на собирот. Паричката се разбира е во едно од овие топчиња. Ќе се падне кај најсреќниот.

За многу години Стара Нова година – василица! Здравје, среќа, љубов, бериќет и мир за секого! – Лидија Стојанова

Фото и рецепт: Лидија Стојанова

Loading...