Овој рецепт го најдов на интернет и таму пишува да се користи 70% алкохол, ама јас ставам обична, домашна ракија 30-40%

Потребни состојки:

250 мл алкохол
7-8 чешниња лук, ситно сечкани.

Постапка:

Состојките се затвораат во стаклена тегла да отстојат 10 дена, а секој ден повремено треба да се протресе.

После 10 дена се процедува.

Со оваа тинктура се мачка кожата на темето.

Јас користам шприц за нанесување, по 2 мл. Убаво треба да втрие коренот кафе што најмногу опаѓа косата.

Порано кога се миев ми паѓаа по 80-100 влакна, а сега максимум 20.

Е сега, мириса, не велам дека не мириса, ама помага многу, барем кај мене помогна.

Јас се мачкам навечер, па сабале кога ќе станам се мијам и после тоа многу малку мириса, се осеќа ако некој ептен те помириса во косата.

Може и некој витамин да се зема, јас на пример користам пивски квасец 3х2.

Мене многу ми се намали опаѓањето за еден месец користење и тоа 80%.

Може да се додава и зелен чај, коприва, рузмарин, ама лук си е лук.