Стареењето е неизбежен процес, а со тоа и појавата на сиви влакна. Жените кога ќе почнат да забележуваат бели влакна на косата обично веднаш посегнуваат по фарбите за коса во обид да ги сокријат.

Меѓутоа, на овој начин ја изложуваме косата на разни видови хемикалии и така може да и се нанесе поголема ште-та на косата, наместо да се реши проблемот. Дали постои природно и ефикасно решение кое гарантира резултати без штет-ни несакани ефекти. Одговорот е да!
Една едноставна храна од вашата кујна е одлична за овој проблем. Водата од варени компири може да ви помогне да ја вратите природната боја на косата. Нејзината ефикасност дури е потврдена и од д-р Ентони Уна, кој вели дека ова е најефективното природно решение против седата коса.
Процесот на подготовка е многу едноставен: Сè што треба да направите е да зготвите неколку компири сосе во тенџере со вода и оставете ги да се варат 30 минути. После тоа водата исцедете ја и оставете малку да се излади, а потоа измијте ја косата со оваа течност. Повторете ја постапката неколку пати и наскоро ќе ги забележите резултатите.
Покрај тоа, варените компири може да ги искористите на следниов начин: тридневна диета со варен компир и јогурт, се слабее и до 5 кг. Предноста на оваа диета е што е многу кратка, трае само три дена, меѓутоа доста е рестриктивна и поради тоа дава одлични резултати.
Доколку за кратко време сакате да ослабете, тогаш оваа диета е совршен избор. Со внесување на многу малку калории, а благодарение на компирите, ќе се чувствувате сити и задоволни за време на оваа диета.
Трае само 3 дена, а вие можете да изгубите тежина и до 5 килограми. За време на оваа диета вие јадете варен компир и пиете јогурт со минимални млечни масти. Скробот од компирот заедно со млечната киселина од јогуртот обезбедуваат минимален внес на калории.
Кога ќе дојде во контакт со вода, скробот започнува да набубрува во вашиот стомак, што ни дава чувство на ситост. Постојат тврдења дека компирите дебелеат, но тогаш најчесто се мисли на пржениот компир, односно на помфритот.
Компирот содржи витамини и минерали, а поради тоа што содржи диетални влакна, тој ја подобрува дигестијата и работата на цревата. Од друга страна, јогуртот го регулира дигестивниот систем, ги отстранува вишокот течности, ток-сини и други штет-ни материи од организмот и ја поддржува добрата цревна флора.
Прв ден. Појадок: еден варен компир без сол, и една чаша јогурт. Ручек: два варени компири без сол, 1 чаша јогурт. Вечера: две чаши јогурт. Втор ден. Појадок: една чаша јогурт. Ручек: 2 варени компири без сол, една чаша јогурт. Вечера: 1 варен компир, една чаша јогурт.
Трет ден. Појадок: 1 варен компир без сол. Ручек: еден варен компири без сол, 1 чаша јогурт. Вечера: една чаша јогурт. ВАЖНО: Исхраната е многу рестриктивна и не се препорачува за луѓе кои практикуваат физичка активност или имаат здравствени проблеми.

Не смее да се користи повеќе од три дена!!! Предноста со оваа диета е тоа кратки и брзи резултати се постигнати “благодарение” на екстремно ниската калорична вредност на оброците.