За приготвување на оваа салата потребни се само 10 минути.

 

Потребни состојки:


    ½ главица црвена зелка
½ шолја ореви
1 морков
½ краставица
1 шолја јогурт
½ лимон
100 г пченка од конзерва
1 лажица сусам
мирудија
мелен црн пипер
сол

Постапка:

Отстранете ги горните листови од зелката и добро измијте ја. Зелката грубо исечкајте ја или изрендајте ја, па измешајте ја со останатите состојки.

Исчистениот и измиениот морков ситно исечкајте го, а краставицата исечкајте ја на покрупни коцки. Измешајте ги сите состојки заедно со пченката и изренданата зелка.