За 10 минути пригответе пита со сирење која е иста како со домашни, тегнати кори – запишете си го рецептот

Оваа пита со готови кори е толку вкусна и убава, како да сте ја правеле со домашни, тегнати кори. Запишете си го рецептот или сочувајте го во омилени, зошто сигурно повторно ќе ја направите.

Потребни состојки: 500 г готови кори, 400 г ситно сирење, 200 мл млеко, 200 мл јогурт, 150 мл масло, 3 јајца, 1 чаша (од 200 мл) брашно, 2 лажички сол, 1 прашок за печиво и За фил: сирење или нешто по ваш вкус

Постапка: Изматете ги јајцата, па додадете ги по ред останатите состојки: јогурт, млеко, масло, сол и на крај постепено додавајте го брашното со прашокот за печиво. Смесата добро изматете ја за да нема грутчиња.

Врз кората премачкајте 3 лажици од оваа смеса, а потоа ставете втора кора, па повторно прелив. Врз третата кора нанесете сирење, па свиткајте како ролат и наредете во претходно намастена тепсија.

Вака постапете со сите кори додека да се исполни тепсијата. Оставете да отстои околу 20 минути, а за тоа време вклучете ја рерната да се загрева на 200 степени.

Отстојата пита ставете ја да се пече во загреана рерна околу 25 минути или додека да добие убава коричка.

Loading...