Ѓумбирот поседува извонренди антиинфламаторни својства и се користи за лекување на бројни тегоби и болести. Но, кога станува збор за лекување на дебелината како еден вид на болест, овој необичен корен може да се каже дека е незаменлив, кога ќе се спореди со останатите природни препарати.

NMD.mk
Постои директна поврзаност помеѓу дебелината, односно маснотиите и воспалителните процеси во организмот со стилот на живеење и начинот на исхрана.

NMD.mk
Ѓумбирот поседува лековити својства со кои може да ги ублажи воспаленијата во телото, да го намали оксидатувниот стрес, да го намали нивото на „лошиот“ холестерол а да го зголеми нивото на „добриот“ холестерол. Исто така, го намалува и нивото на триглицеридите и ги чисти плаките (масните „капки“) од ѕидовите на кр-вните садови.
Ова е особено важно, бидејќи затнатите кр-вни садови претставуваат зголемен ризик за кардиоваскуларни болести кои водат до срцев или мозочен у дар. Меѓу другото, ѓумбирот помага да се нормализира и нивото на шеќерот во кр-вта, го заштитува црниот дроб и делува превентивно, спречувајќи негово замастување.
Во светот постојат милиони луѓе кои стра-даат од дебелина која се должи на лоша исхрана, недостиг на физичка активност, генетска предиспозиција или ст-рес. Познато е дека високото ниво на кортизол предизвикува таложење на мастите во телото, особено во црниот дроб.
Мастите исто така, се таложат и на стомакот. Стомачниот „појас“ доколку е зголемен, претставува еден од главните ризици за претходно споменатите болести. Во овој случај може да помогне ѓумбирот.

NMD.mk
Сите оние кои б оледуваат од диспепсија (абдоминална б олка, жи-говина) и имаат различни дигестивни пречки, треба да го вклучат ѓумбирот во својата исхрана, а особено чајот, односно ѓумбировата вода.

NMD.mk
Како делува ѓумбирот? Тој има способност да го забрзува метаболизмот, а со тоа да овозможи и побрзо сого-рување на мастите. Доколку пиете ѓумбирова вода како прв напиток наутро, на гладен стомак, напитокот ќе делува како „ракета“ врз будењето на телото и почетниот метаболизам.

NMD.mk
Ѓумбировата вода може да се пие и во текот на целиот ден, но секогаш е најдобро на празен стомак, 15-20 минути пред оброците. Овој напиток ќе ви овозможи и дополнително чувство на ситост, со што нема да внесете премногу калории во текот на оброкот.

NMD.mk
РЕЦЕПТ – ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 1 литар вода, 5-7 см долг свеж корен од ѓумбир, излупен и изрендан (2-3 супени лажици). ПОСТАПКА: Ставете ја водата на оган и доведете ја до вриење. Штом зоврие, додајте го ренданиот или ситно исечканиот корен од ѓумбир.
Поклопете го тенџерето и исклучете ја ринглата. Оставете вака да отстои 5-10 минути, а потоа процедете. Овој напиток можете да го пиете топол или ладен, како повеќе ви одговара. За подобрување на вкусот може да додадете малку мед или засладувач по ваш избор и малку лимонов сок.

Некои луѓе го сакаат лутиот вкус на ѓумбирот, но некои, не. Затоа, секој индивидуално треба да ја пронајде соодветната количина и д озирањето при приготвувањето на ѓумбировата вода. Употреба: една чаша наутро веднаш по станувањето од спиење, по една чаша 15-20 минути пред секој од главните оброци. За неколку дена ќе забележите голема промена во вашето тело.

NMD.mk