Вера Хрусталева вели дека никогаш никаква болест немала и дека не потрошила ниедна паричка за некаков лек од аптека, ниту некогаш се пожалила на каква било б олка.
Таа има 70 години и како што вели за „Руски лекар“, своето слободно време го поминува во градината каде одгледува разни лековити билки за себеси, но и за своите најблиски и за други на кои им се потребни, пишува НМД.мк

Покрај тоа, таа бесплатно ги подучува луѓето од нејзиното соседство како да ги користат сите билки за лековити цели.
ПИРЕЈОТ Е ЛЕКОВИТ ПЛЕВЕЛ

Една опд нејзините омилени билки е пирот, односно пирејот. Тоа е билка која е многу ефикасна во прочистувањето на нашите кр-вни садови од маснотии, а притоа ја освежува кр-вта и ги ели-минира од неа сите ток-сични материи.

Затоа, листовите на пирејот им служи на животните како лек, тие инстиктивно знаат кога треба ја пасат. При прошетките на вашите домашни миленици, сигурно сте забележале дека некогаш ги пасат овие лековити тенки и остри ливчиња, иако е несвојствено на пример, за мачките или кучињата да јадат трева, пишува НМД.мк
-Пирејот е повеќегодишно растение која расте во бавчите и градините, а позната е како плевел бидејќи им го загор-чува жи-вотот на другите растенија. Многу е отпорна и прилагодлива – вели Вера.

Вера самата го одгледува пирејот во еден дел од бавчата и си ја чува за во зима. Пирејот е плевел, но лековит е. Оваа зелена билка Вера ја одгледува во еден посебен и издвоен дел од градината и одвреме навреме ја шиша, ја суши и ја чува за во зима. Но, секако дека ја вари и додека е свежа, приготвувајќи исклучително здрав напиток.
Земјоделците обично „глава ги б оли“ од пирејот, бидејќи никако не можат од него да се ослободат. Кога со машините ќе му го пресе-чат коренот, на тој начин само уште повеќе го размножуваат низ земјата. Билкарите меѓутоа, му се радуваат на пирејот, бидејќи како што велат, нема подобра билка од неа.

Пирејот ја чисти крвта

-Првенствено пирејот е одличен за чистење на кр-вта – тврди Вера Хрусталева. – Ги отстранува циркулирачките ток-сини од неа.

Но, пирејот исто така има корисен ефект врз панкреасот, црниот дроб, жолчката, желудникот и цревата, односно речиси на сите внатрешни о ргани. Исто така, целосно ја чисти лимфата, како и уринарниот систем од песок и камења.
За чај се користи коренот од пиреј

– Набљудувајте ја природата – вели Вера. – Од сите тре-ви, козите најмногу најмногу го сакаат пирејот, но и кравите, коњите и другите животни. Пирејот го јадат и мачките, бидејќи на тој начин се лекуваат и го чуваат нивното здравје. Тие се ослободуваат од камења во бубрезите јадејќи пир.
За приготвување на лековитиот чај се користат и зелените листови, но и коренот. Тре-вата се бере во текот на летото, се сече на ситни делови и се остава на ладно и проветно место да се исуши. Ако е потребно може да се користи и свежа, што можеби е и подобра, бидејќи на тој начин се кон-сумира и хлорофилот.

– Чајот има пријатен вкус, ќе ги исчисти кр-вта и лимфата, ќе ги отстрани песокот и солите од уринарниот тракт и бубрезите, така што лицето ќе ужива не само во нејзината арома, туку и во олеснувањето што го носи ова растение – вели Вера Хрусталева.
Пирејот се бере од април до октомври

Една супена лажица сув ситно исечкан пиреј прелијте со 300 мл вода и поклопете на 12 часа. Пијте по трипати дневно, по една шолја пред јадење. Бидејќи пирејот расте и цвета од април до октомври, во тој период се бере и се подготвува за зима. Во октомври се вади коренот, кој е исто толку лековит како и стеблото.
Поголемите парчиња корења се берат, се мијат, се сечат со нож и се сушат. При отстранување на корењата се избираат поголеми парчиња кои внимателно се мијат, се сечат со нож или ножици на што е можно помали делови и се оставаат да се исушат. Вака подготвениот корен од пиреј се чува во добро затворена тегла.
Две полни лажици ситно исечкана свежа тре-ва пиреј се прелива со 200 мл врела вода, оставете ја да отстои 20 минути, по што се процедува и – чајот е подготвен за употреба. Може да се пие топол, но и разладен.

Пирејот се пие еден месец

Без оглед дали пиете чај од тре-вата или од коренот, пожелно е да го користите еден месец, иако организмот ќе ви биде благодарен и доколку овој неверојатен чај го пиете две недели секојдневно. Во секој случај, Вера Хрусталова потсетува:
– Запамтете дека здравјето е насекаде околу вас, прашање е само дали сакате да го земете. Верувајте и немојте да бидете мрзливи, па ќе доживеете длабока старост, здрави и без б олки.