Потребни состојки:

1 поголемо авокадо (или 2 помали)

1 поголема банана (или 2 помали)

100 г мелени лешници (може и ореви)

2 мали лажички какао

1 лажица кокосово масло

1 лажица мед (може како замена 2 лажици јаворов сируп)

150 мл овесно, оризово или друго растително млеко (а може и вода).

Постапка:

Сите состојки се ставаат во блендер и се миксира додека да се соединат сите состојки.
Се послужува како пудинг или во комбинација со некое овошје, банана, портокал…

Повкусен е од било кој друг пудинг што досега сте го јаделе а воедно е и многу здрав, без шеќер, без глутен, овошен богат со здрави масти, витамини и минерали.