Со додавање на овој моќен утрински напиток во вашата исхрана е една од најдобрите работи кои можете да ги направите за своето долгорочно здравје.

“Додека растев, кога и да бев настинат, мајка ми ми’ приготвуваше млеко со куркума. Благата топлина од куркумата го грееше моето грло и го јакнеше моето тело. Честопати посакував овој еликсир да можам да го пијам во текот на целата зима.

Бидејќи здравствените благодети на куркумата се веќе многу добро познати на западниот свет, се прашував, зошто не ја пијам куркумата секој ден?”, пишува Тејал Пател.

“Бидејќи во текот на животот постепено станав веган, повеќе не ја преферирам опцијата со млеко, но куркумата во топла вода е подеднакво делотворна и стана главна состојка на мојата утринска рутина.

Сè уште не сте запознати со делотворните ефекти на куркумата? Дозволете ми да ве потсетам. Куркумата е портокалово-жолт зачин од Индија, дел од семејството на ѓумбирот.

Во Ајурведата куркумата е позната како силен антиоксиданс кој се бори ко канцерогените слободни радикали, а исто така, претставува антисептик и има природно противвоспалително својство.

Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но доколку не јадете индиска храна секој ден, како тогаш да го воведете овој прекрасен зачин во својата исхрана? Едноставно! Зачинете ја својата топла вода со лимон.

За да го збогатите напитокот додадете и прстофат цимет кој има антиинфламаторни својства и може да го стабилизира нивото на шеќерот во крвта (што значи дека ќе јадете помалку и подолго време ќе се чувствувате задоволни).

УТРИНСКИ ЕЛИКСИР – ТОПЛА ВОДА СО ЛИМОН И КУРКУМА – Потребни состојки: 1 шолја топла вода (не врела), а може да користите и шолја топло млеко, по избор (бадемово, сојино или кравјо), ¼ чајна лажичка куркума, сок од половина лимон, 1 прстофат цимет (по желба), 1/8 лажичка мед или агаве сируп, 1 лажичка кокосово масло, 1 мал прстофат црн пипер во прав.

Посапка: Откако ќе ја загреете водата, додадете куркума, лимонов сок и мед, лажичка кокосово масло и добро промешајте. Куркумата ќе се наталожи на дното од шолјата, па затоа продолжете и натаму да ја мешате водата додека ја пиете за да ги искористите сите предности на куркумата.

Погрижете се напитокот да го испиете додека е сè уште топол. Додавањето на куркума во топлата вода е евтино, со скаткаст вкус, а делотворно делува на секој систем во телото. Додавањето на овој моќен зачин во вашата исхрана е една од најдобрите работи кои можете да ги направите за вашето долгорочно здравје.

ПРОЧИТАЈТЕ: Измешајте мед и куркума – ќе го добиете најмоќниот антибиотик. Оваа необчно компатибилна мешавина лекува повеќе од 160 здравствени проблеми. Во моментов куркумата е најраспространетиот зачин на светот.

Луѓето главно го користат во кујната поради карактеристичниот вкус и боја, но веќе со векови се користи и во природната медицина. Луѓето најчесто ја користат куркумата за дигестивни пречки, рани, проблеми со желудникот и цревата, мали посекотини и повреди на мускулите.

Бројни научни студии ја потврдија лековитоста и позитивните дејства кои куркумата ги има врз нашето здравје. Зачинот содржи активно соединение куркумин, кое има способност да ги намалува воспаленијата, но и да лекува многу дигестивни пречки.

Според некои експерти, куркуминот исто така, може да им помогне на луѓето да го спречат ракот. Изобилува со антигабични и антибактериски својства кои можат да ни помогнат во борбата против бројни болести. Истражувањето тврди дека куркуминот може да помогне при силни воспаленија.

Исто така, ја заштитува нашата ДНК. Влијае врз 700 гени во нашето тело и лекува повеќе од 160 здравствени проблеми. Неговите антивоспалителни својства можат да ни помогнат да излекуваме состојби како што е остеоартритисот.

Многу експерти тврдат дека куркумата може да ни помогне да ги лекуваме проблемите со црниот дроб, проблеми со белите дробови и дишењето, автоимуни пореметувања и невролошки проблеми.

Исто така, содржи едно соединение кое се нарекува турмерон, кое може да послужи и како природен лек против Алцхајмерова болест. Може да ја подобри функцијата на мозокот и да ги поправи мозочните клетки.

Многу се силни антиоксидативните и антиинфламаторните својства на куркумата кои можат да помогнат во лекувањето на многу видови рак, како што се: рак на желудник, дојка, бели дробови, црн дроб и дебело црево. Ова е одлично, бидејќи здравите клетки ги остава недопрени, а ги уништува само малигните.

Куркумата има подобар ефект доколку се комбинира со мед. Оваа комбинација може да помогне во борбата против бројни бактерии, а ќе ги сочува добрите бактерии во цревото. Потребни состојки: 1 лажица куркума во прав, 100 г мед

Постапка: Измешајте ги состојките во една стаклена тегла. Употреба: Консумирајте по една мала лажичка на секој еден час доколку сте настинати. Следниот ден земајте по една лажичка на секои два часа. Следниот ден по лажичка трипати на ден. Мешавината не ја голтајте веднаш доколку имате воспаление на грлото, туку оставете полека да се топи во устата.