Постапката е лесна и интересна, а вкусот неодолив.

Потребни состојки:

4 шаши (од 200 мл) брашно
1 лажичка инстант квасец
1 лажичка шеќер
½ лажичка сол
100 мл масло
околу 250 мл топла вода

За фил:

350 мл свежо сирење
150 г бланширан и исечкан спанаќ
сол по вкус

Постапка:

Од наведените состојки замесете тесто и оставете го на топло да стасува додека да го удвои волуменот.

На набрашнета работна површина развлечете го тестото во тенка кора, па со чаша вадете кругови.

Измешајте сирење, спанаќ и посолете по вкус.

Врз секој круг тесто ставете фил од сирење и спанаќ. Краевите спокте ги, така да формирате кајак .

Наредете ги кајчињата во плех или тепсија, претходно намастена со путер.

Одозгора премачкјате ги со изматена жолчка и малку масло.

Сравете ги да се печат во загреана рерна на 190 степени додека убаво да заруменат.

Послужете ги топли со јогурт, кисело млеко, павлака…салата или по желба.

Coolinarika.com