ЦЕЛУЛИТОТ ГО ПРЖИ, А САЛОТО СЕ ТОПИ: Со помош на оваа диета килограмите сами се намалуваат, без броење на калории

Каде и да се наоѓа на телото, целулитот спаѓа во најнестетските непријатели на поубавиот пол. Иако целулитот не е опасен по здравјето и го имаат повеќе од 90% од жените, сепак претставува проблем од кој сите сакаат да се ослободат.

Антицелулитната диета има за цел да го ослободи организмот од штетните токсини и отрови. Во текот на диетата потребно е да се јаде лесно сварлива храна и да се пијат доста течности.

Вежбите за целулит и антицелулитната масажа нема да бидат делотворни доколку не се комбинираат со здрави намирници и правилна исхрана. Најважните намирници кои се препорачуваат кај антицелулитната диета се следните:

Loading...

-сиров или варен зеленчук
-сирово овошје или природни сокови
-свежи салати зачинети со лимонов сок, винска киселина или маслиново масло
-свежи сокови од зеленчук
-варени јајца или готвени на малку масло
-јогурт со ниски мм% со или без дополнително овошје или снегулки
-немаслено млеко

ШТО НЕ СМЕЕ ДА СЕ ЈАДЕ

Салами, колбаси, солено месо, сланина, солени грицки, пржена храна, солени сирења и кашкавали, виршли, газирани напитоци, многу зачинети јадења како инстант супи и силни зачини, павлака. Исто така, треба да се одбегнува пиење многу кафе.

МЕНИ ЗА 7 ДЕНА

Понеделник

Појадок: кисело млеко, младо сирење, интегрален леб
Ужина: свежо овошје или природен сок
Ручек: печена риба со компир салата или блитва со компир, парче леб
Ужина: свежо овошје
Вечера: салата, варен зеленчук со малку месо, парче леб

Вторник

Појадок: снегулки со млеко
Ужина: овошен сладолед
Ручек: зелка со месо, салата од цвекло, парче интегрален леб
Ужина: шолја бело кафе
Вечера: пилешко, варен зеленчук, салата, парче леб

Среда

Појадок: био-кифла, сок од морков
Ужина: семки од сончоглед
Ручек: пилешко месо, варен карфиол, салата, парче леб
Ужина: овошен сок или овошје
Вечера: нискомасен јогурт, леб, свежо сирење, салата

Четврток

Појадок: млеко со овесни снегулки
Ужина: 1 крофна
Ручек: говедска супа, варен компир, морков, леб и салата
Ужина: сок од свежо овошје
Вечера: шолја чај, леб со џем

Петок

Појадок: леб, џем и шолја млеко
Ужина: овошје
Ручек: варен грашок, салата и парче леб
Ужина: сок од зеленчук или овошје
Вечера: риба, варен зеленчук, салата и парче леб

Сабота:

Појадок: тост леб, свежо сирење, овошен сок
Ужина: Овошна салата
Ручек: спанаќ со компир, соини шницли, салата и парче леб
Ужина: овошје
Вечера: пица од зеленчук

Недела

Појадок: интегрална кифла, младо сирење, млеко со какао
Ужина: сок од домати или салата од домати
Ручек: џигер, салата и компир пире
Ужина: една палачинка
Вечера: варен зеленчук, месо, леб и салата

Loading...