ЦАРСКА ПИТА проверено добар рецепт

Секогаш кога ќе ја направам веднаш се изедува и ми бараат уште!

Потребни состојки:

4 јајца
1 чаша јогурт или кисело млеко
1 чаша масло (од јогурт)
2 чаши брашно (од јогурт)
1 прашок за печиво
сол по потреба
150 г полномасно сирење
150 г кашкавал
150 г шунка
4-5 кисели краставички
2-3 црвени пиперки (кисели)

Постапка:

Изматете ги јајцата со миксер, да станат пенливи.

Во пенасто изматените јајца додадете кисело млеко или јогурт, па промешајте со лажица.

Потоа постепено додадете го брашното, прашок за печиво и малку сол – ако сирењето не е доволно солено.

Потоа во смесата додадете ги останатите состојки ситно исечкани, а краставичките и пиперките – претходно исцедени.

Сето добро измешајте го, претурете во плех и печете на 200 степени додека да зарумени.

Loading...