Доколку чувствувате умор, надуеност, имате проблем со циркулацијата и сте анемични, тогаш можеби треба малку да посветите внимание на вашето здравје.

Користете свежи и квалитетни намирници и направете ги овие сокови кои се вистински мултивитамински бомби.

Тие ќе ви помогнат да се освежите и да ја прочистите крвта и црниот дроб од разните токсини кои секојдневно ги внесуваме.

1.СВЕЖ СОК ОД ЦВЕКЛО, БАТАТ И МОРКОВ

Потребни состојки:

1 цвекло

1 батат (сладок компир)

10 моркови

Сите состојки ставете ги во соковник или блендер. Овој напиток ја чисти крвта и црниот дроб и го зголемува железото во крвта. Богат е со витамин А и има диуретички својства кои помагаат во исфрлање на вишокот течности, а заедно со нив и токсините од организмот.

2.СОК ОД ЈАБОЛКО, ЦВЕКЛО, МОРКОВ, ЦЕЛЕР И СПАНАЌ

Потребни состојки:

1 јаболко

1 цвекло

8 моркови

2 гранчиња целер

3 чаши спанаќ

Измешајте ги сите состојки во блендер и испијте го сокот пред појадок. Овој силен мултивитамински напиток го чисти организмот. Обилува со железо, диетални влакна и минерали. Позитивно влијае врз дигестивниот систем.

3.ТИНКТУРА ОД ЛУК И ЦРНО ВИНО

Потребни состојки:

12 чешниња лук

½ литар црно вино

Лукот исчистете го, исечкајте го на четвртинки. Лукот и виното ставете ги во стаклена тегла и добро затворете ја. Оставете на сончево место околу 14 дена. Секојдневно протресувајте ја теглата 2-3 пати. После две седмици процедете и складирајте во стаклено шише.

Употреба: по една мала лажичка трипати дневно, во текот на еден месец. Овој лековит напиток ја чисти крвта, ги отстранува вишокот маснотии и соли од организмот. Го забрзува метаболизмот.

Овој силен напиток ја чисти и јакне крвта, па затоа е најдобро да се применува двапати годишно, односно во растојание од 6 месеци.