Порано или подоцна секоја жена мора да замине на гинеколог со симптоми за кои е непријатно да се говори.

Црвенило, генитален јадеж, отекување на слузокожата, болки во стомакот, секрет со непријатен мирис…

Вагинитис е воспаление на слузокожата предизвикано од патогени бактерии или габички. Оваа болест ги погодува околу третина од жените во репродуктивна возраст.

За да ја разбереме причината за вагинитис, важно е да се има на ум дека вашата вагина е дом на многу различни микроорганизми (корисни и патогени).

Нивната рамнотежа зависи од староста, начинот на живот и функцијата на јајниците кај жената.

Сите тие работи влијаат врз содржината на гликоген во вагиналниот ѕид, кој е претворен во висока концентрација на млечна киселина и спречува ширење на лоши бактерии.

Алкалната средина во вагината може да предизвика различни болести.

Употребата на антибиотици за лекување на оваа состојба може дури да го влоши проблемот, што резултира со ширење на габични инфекции.

Лековите и други хемикалии можат да предизвикаат алергиски реакции и претерана сувост.

Одлична вест е дека постојат природни лекови кои ја нормализираат флората на вагината и ги елиминираат несаканите знаци на вагинитис.

Потребни состојки и подготовка:

ОЦЕТ

Измешајте 2 лажици оцет со 9% киселост со 4 шолјички врела вода. Измијте ги надворешните делови на гениталиите со овој раствор.

Повторувајте ја постапката секој ден додека непријатните симптоми да исчезнат.

ЧАЈ ОД КАМИЛИЦА

4 шолјички вода ставете на оган да зовријат, па додадете 2 лажици сув цвет од камилица, па оставете да врие уште 5-10 минути.

Измијте ги вашите гениталии со овој чај. Повторувајте го третманот додека да дојде до нормализирање на микрофлората.

СОК ОД ЛИМОН

Растворете една лажица лимонов сок во 4 шолјички млака вода. Туширајте се со оваa смеса.

За да спречите натамошни вагинални инфекции користете долна облека од природни материјали, а за интимна хигиена употребувајте благи производи кои содржат млечна киселина.